Çocuklarda gece alt ıslatmaUzm. Dr. Şadi İdem Oluşturuldu: 2017-01-02 08:45:39
Görüntü Sayısı: 2243

Çocuklarda gece alt ıslatma

İdrar kaçırma çocukluk yaş grubunun en önemli problemidir. Çoğunlukla gece alt ıslatması yakınması aileler tarafından önemsenirse de gündüz idrar kaçırmaları ciddi sağlık sorununun belirtisi olmaktadır. Hekim olarak daha doğrusu Böbrek hastalıkları uzmanı olarak hem gündüz hem de gece kaçırması varsa ciddi bir böbrek hastalığının olasılığından söz edebiliriz.

Çocuklarda gece alt ıslatma

Yalnızca gündüz idrar kaçırması bir çok çocukta tembellik oyundan kendini alamama gibi nedenlerle i olur. Oysaki gece ıslatma ile birlikte gündüz ıslatma çok daha ciddi nedenlerle ortaya çıkmaktadır. Üriner sistem doğumsal anomalileri, İdrar yolu enfeksiyonu, Diyabet, Guatr gibi hastalıklar sayılabilir.


Gece uykuda alt ıslatma 5 yaş civarında %15-20 ,10 yaş civarında %7,12 yaşında %3,15 yaşından sonra%1 e inmektedir.Erkek çocuklarında daha fazladır.
Gece ıslatmasında birden çok faktör rol oynayabilir. Genetik faktörler, uyanma bozuklukları, hormonal faktörler, mesane ile ilişkili faktörler neden olabilir. Bu çocukların yakınlarının öyküsünde gece alt ıslatması çok sıktır. Eskiden beri altını ıslatan çocuklarda derin uyku olduğu bilinir.Aileler bu çocukların zor uyandırıldığından söz ederler. Esas problemin uykuda mesane doluluğunun hissedilmemesi ve tuvalete gitmek için uyandırılamamadır. Bu çocukların çoğunluğu altını ıslattıktan sonra uyanmaktadır. Altını ıslatan çocuklarda gece mesane kapasitesi azlığı da gösterilmiştir. Bir diğer araştırma sonucu ise gece idrar miktarının artmış olmasıdır.
Gece idrar kaçıran çocuğun değerlendirilmesinde ilk basamak sadece geceleri idrar kaçırmasının tanımlanmasıdır. Aileden öykü alırken işeme ,dışkılama ,sıvı alma alışkanlıkları, uyku özellikleri, psikolojik durumları, ailede alt ıslatma öyküsü araştırılmalıdır. Çocukların en az 2 gün süreyle idrar yapma sıklığının ,idrar miktarının ,varsa kaçırma zamanlarının kayıt edildiği günlükler işeme ve sıvı alma alışkanlıklarının objektif değerlendirilmesi için gereklidir. Uyku özelliklerini tanımlayıcı standart bir yöntem kullanımına gerek yoktur. Uyarı ile uyandırılabilme sorgulanmalıdır. Arkadaş edinme, arkadaşları ile ilişki, aile bireyleri ile uyum ve okul başarısı ruhsal davranış bozukluklarını ortaya koymak için yararlıdır. Daha önce gece idrar kontrolü olan bir çocukta sonradan ortaya çıkan alt ıslatmasında özellikle ruhsal durumunu etkileyebilecek bir olayın olup olmadığı araştırılmalıdır.


Gece alt ıslatması nedeni ile getirilen bir çocukta mutlaka idrar incelemesi, böbreklerin ultrasonografik değerlendirilmesi gereklidir.
Bu durumda iyi bir öykü ve gerekli araştırmalardan sonra çocuğa ve aileye problemin anlatılması ve ayrıntılı bilgi verilmesi tedavinin başarısında çok önemlidir. Alt ıslatmanın sık karşılaşılan bir sorun olduğu ve gelişimde bir gecikme olduğu anlatılmalıdır.5 yaşından önce tedavi başlanmamalıdır.8 yaşından sonra ise yaratacağı psikolojik problemler göz önünde

bulundurulmalıdır. Destekleyici tedavi yanı sıra alarm cihazı ve ilaç tedavileri uygulanır. Bu tedaviler sırasında ailenin çocuğun uyumu tedavinin başarısı izlenmelidir. Bu konuyla ilgili hekimlerin yakın izlem ve tedaviyi üstlenmesi gereklidir.


Bu yazı Uzm. Dr. Şadi İdem tarafından yazıldı ve 2243 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler