YENİ MENENJİT AŞILARIUzm. Dr. M.Özgür Özdemir Oluşturuldu: 2017-01-02 09:10:54
Görüntü Sayısı: 36517

YENİ MENENJİT AŞILARI

Türkiye'de her yıl binlerce çocukta görülen ve çoğunda ciddi hasar bırakan menenjit, beyinde gerçekleşen ve beyni çevreleyen zarların iltihaplanması sonucu oluşan bir hastalıktır. Tedavi edilmezse duyma kaybı, uzuv kaybı, beyin hasarı ve hayati tehlikeye neden olabilecek ciddi sonuçlar doğuran bir enfeksiyon türüdür. Hastalığa daha çok 5 yaş altı çocuklar yakalanır.

YENİ MENENJİT AŞILARI

Kalabalık(kreş, anaokulu, ilkokul gibi) ortamlara maruz kalanlarda menenjit gelişme olasılığı daha yüksektir. Belirtileri arasında; çocuklarda ateş, kusma, şiddetli baş ağrısı, ense sertliği, havale geçirme, bilinç kaybı, ciltte döküntüler, Bebeklerde azalmış ya da artmış vücut ısısı, huzursuzluk, sürekli ağlama, uyku hali, beslenme problemi, bıngıldağın şişkin olması sayılabilir.

Menenjite bakteri ve virüsler sebep olur. En sık menenjit sebebi bakteriyel etkenler pnömokoklar, H. İnfluenza ve Meningokok türleridir. Halihazırda sağlık bakanlığı tarafından aşı takvimine göre ilk 2 bakteriyel etkene karşı aşılama tüm çocuklara yapılmaktadır ancak bu aşılar meningokok enfeksiyonuna karşı koruma sağlamayıp diğer iki menejit etkenine karşı korumaktadır. Meningokok aşısı ise bakanlık aşı takvine henüz girmiş değildir. Meningokok enfeksiyonları dünyada her yıl 500000 kişiyi etkilemekte ve bunlarında 50000 i hayatını kaybetmekte yaşayanlarında büyük çoğunluğunda sekel bırakmaktadır.


Bu denli ciddi sağlık sorunlarına hatta ölüme sebep olan bir hastalık olan menenjit ; aşı ile engellenebilen hastalıklardandır , Meningokok aşısı , Amerika ve Avrupada daha önceden kullanıma girmiş olup , ülkemizde 2013 yılından bu yana sağlık bakanlığı tarafından ruhsatlanmış ve kullanılmaya başlanmıştır. Aşının çeşidine göre 9 aylıktan itibaren çocuklarda bir yada iki doz olarak kullanılabilir. Aşıların ciddi bir yan etkileri görülmemiş olup diğer aşılardakilere benzer reaksiyonlar gözlenebilir.


Sonuç olarak bir hekim olarak görüşüm sadece çocuk ve bebeklerde değil, risk altındaki bağışıklık sistemi zayıf hastalar ve toplu yaşanan yerlerde yani kamplarda, kışlalarda, yurtlarda ve hac gibi menenjit salgınlarının yaygın olduğu yerlere seyahat eden genç ve erişkin insanlarında bu hastalığa karşı aşılanması yönündedir.


Bu yazı Uzm. Dr. M.Özgür Özdemir tarafından yazıldı ve 36517 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...