Çocuklarda Ateş Uzm. Dr. Ülkü Korkmaz Oluşturuldu: 2017-01-04 11:40:14
Görüntü Sayısı: 8966

Çocuklarda Ateş

Vücut ısısının günlük periyodik değişiminin üzerine çıkmasına ateş denir. Vücut ısısı ölçüsünün yapıldığı yer , zaman ve çocuğun yaşına göre değişir. Çocukluk çağında koltuk altı 37-37, 2 ‘nintimpanik(kulak) 37, 8-38 ‘ninüzeri, rectal 38’in üzeri ateş olarak kabul edilir.

Çocuklarda Ateş

Ateş ölçümü hastanede, polikliniklerde, 4 haftanın üstündeki çocuklarda dijital timponikolarakaölçülebilir. Ancak evde ebeveynlerin dijital termometre ile aksiller ölçüm yapması önerilir, İnfraret termometre ile Timponik ölçümler alete bağlı yüksek hata oranı içerdiğinden önerilmemektedir. Ateş ailelerde ciddi korku ve kaygıya neden olur. Aslında ateş vücuda giren enfeksiyon potojenlere karşı gelişen normal fizyolojik bir yanıttır. Enfeksiyon ile savaşta önemlidir.


Februalkonvülsiyon korkusu nedeni ile gerek aile gerekse sağlık çalışanları ateşin düşürülmesi veya hemen müdahale edilmesi eğilimindedir. Aslında ateşin düşürülmesinin anipretik veya antibiyotik kullanımının farklı konsilasyon sayı ve sıklığına hiçbir etkisinin olmadığı kanıtlanmıştır. Hernekadar aile tarafından februal gibi kabul edilsedekonsilasyonları çocuğa zarar veren her hangi bir sekel bırakan nöbetlerde değildir. Ateş vücudun mikroorganizmayla savaşını sağlar enfeksiyonun kontrol altına alınmasında faydası vardır. Ateş vücutta metobolizmayıarttırır, kalp hızında ve solunumunda hızlanmaya neden olur. Bu nedenle altta yatan kardiakve ya akciğer hastalığı varsa bunun artmasına neden olabilir. Bunun dışında sağlıklı çocukta çok yüksek olmayan ateşde müdahale edilmesi enfeksiyonun kontrol altına alınmasında fayda sağlar.


Ateş Nasıl Düşürülür?
1-Fiziksel soğutma tek başına yeterli değildir.
2-Parasetemol içerikli ilaçlar 6 saat ara ile verilebilir.
3-İbuprofen 5-10 mg/kg doz olmak üzere 6-8 ara ile verilebilir. Su çiçeği oral alıı iyi olmayan dehitrate çocuklarda mide problemi olanlarda verilmez.
İbuprofen + parasetemolün birlikte kullanımı karaciğer böbrek üzerine yan etkileri arttırılması nedeni ile verilmesi önerilmez. Birlikte kullanımı tek tek kullanımı kıyaslandığında ateşin iyi düşürdüğüde kanıtlanmamıştır.
Metemazol (Novalgin) çocukluk çağında ateş düşürücü olarak kullanılmaz. A granülositos riski nedeni ile önerilmemektedir.
Ateşli bir çocukta eğer genel durumu stebilise 24/48 saat ateş düşürücü verilerek beklenilebilir.


Eğer çocuğun ateşi düştüğünde genel durumu, neşesi, yemesi içmesi yerine geliyor ise o ateşten korkmamak gerekir. Ancak hasta :
1-3 ayın altında ise
2-Kusma isal oral almada zorluk var ise
3-Solunum sıkıntısı inleme solunumda hızlanma, morarma oluyor ise
4-Nöbet geçiriyor ise
5-Ateş düştükten sonrada çocuğun genel görüntüsü hasta görünümlü ise hastanın mutlaka doktor tarafından görülmesi gerekmektedir. Aciller ateş düşürme merkezleri değildir. Hastaların muayene edilip gerekirse tetkik ve acil tedavilerinin yapılduığı merkezlerdir. Her ebeveynin çocuğun ateşini kontrol altına almayı bilmesi gerekir. Unutulmamalıdır ki ateşin kendisi değil altında yatan neden önemlidir. Kaldı ki ateş iyi bir savunma mekanizmasıdır.


Bu yazı Uzm. Dr. Ülkü Korkmaz tarafından yazıldı ve 8966 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler