Menisküs Op. Dr. Mehmet Yılmaz Oluşturuldu: 2017-01-05 12:47:52
Görüntü Sayısı: 7274

Menisküs

Menisküsler, diz travmaları sonrası en sık yaralanan dokulardır. Genç hastalardaki yırtıklar genellikle spor aktiviteleri sırasında olur. Orta yaş ve üzeri hastalarda ise yıpranmış ve yaşlanmış menisküs, basit günlük işler sırasında bile yırtılabilir. Yırtılma sırasında dizde şiddetli bir ağrı ve kopma hissi olur. Başlangıçta yaygın olan ağrı, şişlik kaybolunca dizin yan veya dış yan tarafında odaklanır.

Menisküs

Yırtılan parça diz eklemi içinde yer değiştirip kemikler arasında sıkışırsa hastanın dizinde takılma olur. Hasta kendisi bile bazı hareketlerle dizindeki bu kilitlenmeyi veya takılmayı açabilir. Beraberinde ön çapraz bağ yaralanmasıda varsa, dizde boşalma hissi de olur. Bu şikayetler ile bir Ortopedi ve Travmatoloji hekimine başvuran hastaya öncelikle röntgen çekiminden sonra uygun tedavi uygulanır. Buna rağmen şikayetleri düzelmiyorsa, varsa yırtık tespiti için MR’ı çekilir. Bu aşamadan sonraki tedavi, cerrahidir.

Son yıllarda tüm dünyada ve ülkemizde uygulanan artroskopik diz cerrahisi yöntemi ile menisküs yırtıkları artık sporcuların ve vatandaşların korkulu rüyası olmaktan çıkmıştır.
İşlem, dizde açılan 0,5 cm.lik iki küçük delikten kamera ile girilerek yapılır.


Artroskopi’nin avantajları
• Daha küçük yara izi. (Estetik avantaj),
• Eklem içi yapının daha iyi görülmesi,
• Enfeksiyon, eklem sertliği gibi ameliyat sonrası problemlerinin çok aza indirgenmesi,
• Hastanede kalma süresinin azalması.
• Ameliyat sonrası rehabilitasyonun daha kolay olması,
• Daha erken işe-spora dönüş imkanı tanıması. (Ameliyat sonrası ilk saatlerde hasta yürür ve ertesi gün işe dönebilir.)
Sporcular, 10 gün sonrasında antrenmanlara başlayıp, 3.haftada müsabakaya çıkabilirler.
Artroskopi, yalnızca menisküs tedavisinde kullanılan bir tedavi yöntemi değildir. Diz içerisinde mevcut olan tüm kıkırdak bağ ve kemik dokuların hastalıklarının teşhisinde ve tedavisinde kullanılan en popüler yöntem haline gelmiştir.

50 yaşın üzerinde, özellikle bayan hastalarda mevcut olan yıpranmaya (dejenerasyon) bağlı diz kireçlenmelerinin tedavisinde artroskopi, hastayı ileride oluşabilecek problemler ve daha büyük ameliyatlardan (protez, vs…) kurtarmaktadır. Tıpdaki son gelişmeler ışığında, menisküs ve diz cerrahisinde artroskopi sayesinde büyük atılım gerçekleşmiş ve bu sayede insanlığa çok değerli bir hizmet sunulmuştur.


Bu yazı Op. Dr. Mehmet Yılmaz tarafından yazıldı ve 7274 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...