TUVALET EĞİTİMİ Özel Ümit Hastanesi Oluşturuldu: 2017-02-03 11:13:25
Görüntü Sayısı: 8103

TUVALET EĞİTİMİ

Çocuklara tuvalet eğitimi genellikle 2-2,5 yaş civarında vermeye başlamak uygundur. Tuvalet eğitimine başlamadan önce çocuğun buna hazır olduğuna emin olmak gerekir. Hazır olmayan çocukta başarısızlığa uğrama olasılığı yüksektir. S


TUVALET EĞİTİMİ

Sabahları bezin kuru olması, gün içinde iki saatten uzun süre kuru kalma, ıslak bez sayısında azalma, dışkılamanın düzenli bir zaman kazanması, oturma ve çömelme gibi hareketleri yapabilme, ıslak kuru arasındaki farkı algılayabilme fiziksel olarak tuvalet eğitimine hazır olduğunu gösterebilir. Ruhsal olarak kakalı ve ıslak beze tahammül edememe, ev içindeki büyüklerin tuvalet davranışlarını taklit etme, büyüklerin tuvaletini nasıl yaptığını merak etmesi de tuvalet eğitimi zamanının geldiğini gösterir.

Çocuğun tuvalet eğitimine hazır olduğuna kara verildiğinde , çocuklarla bu konu ile ilgili büyüklerin neler yaptığı, kuru kalmanın iyi ve temiz bir şey olduğu anlatılabilir. Sonraki aşamada birlikte lazımlık almaya gidilebilir. Lazımlığın ne için kullanıldığı ısrarcı olmadan anlatılmalıdır. Çocuklar klozet aparatları yerine lazımlıkta kendilerini daha güvende hissederler. Lazımlık çocuğun çok zaman geçirdiği bir yere konulmalıdır. Günde bir iki defa elbiseleri ile lazımlığa oturarak istediği zaman kalkmasına izin verilmelidir. Lazımlığa oturmaya alıştıktan sonra elbisesiz oturması sağlanmalıdır. Birkaç gün sonra çocuk tuvaletini bezine yaptıktan sonra, içerik lazımlığa konularak, lazımlık tuvalete dökülürken çocuğun görmesi sağlanmalı, çiş ve kakanın tuvalete ait olduğu anlatılmalıdır.

Çocuğun büyük ve küçük tuvaleti geldiğinde davranışlarını gözlemleyin ve bunları fark ettiğinizde tuvalete gitmeyi teklif edin.

Çocuğunuz sizi tuvalette otururken görsün. Lazımlık banyoda ise aynı anda lazımlığa oturmasına izin verin.

Lazımlıktan her kalktığında tuvaletini yapmamış bile olsa el yıkama alışkanlığı kazandırın.

Çocuğunuza bu süreçte kolay çıkarılabilecek kıyafetler giydirin.

Çocuğunuz başarılı olsa da olma da her aşamada övün, yüreklendirin.

Başlangıçta hatalar olabilir. Kızmayın, kızarsanız süreç daha uzun ve sancılı geçecektir. Eğer reddediyorsa henüz hazır olmayabilir. Ara verin, birkaç hafta sonra tekrar deneyin.

Çocuk birkaç gün başarılı olduysa iç çamaşırına geçiş yapılabilir.

Unutmayın ki özel bir sağlık sorunu yoksa kimse sonsuza kadar bezle yaşamamaktadır. Her çocuk bir gün mutlaka tuvaletini nereye yapması gerektiğini öğrenir.


Bu yazı Özel Ümit Hastanesi tarafından yazıldı ve 8103 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...