Prostat kanserinde zamanında teşhisin önemi Op. Dr. İsmail Gül Oluşturuldu: 2017-02-10 11:25:01
Görüntü Sayısı: 7612

Prostat kanserinde zamanında teşhisin önemi

Prostat kanseri nedir? Risk faktörleri nelerdir? Prostat erkeklerde idrar kesesi çıkışında idrar kanalını çevreleyen çeşitli hormonal işlevleri olan bir salgı bezidir. Prostat kanseri erkeklerde görülen kanserler içerisinde ikinci sıklıkla görülen kanser türüdür.

Prostat kanserinde zamanında teşhisin önemi

Bir erkeğin hayatı boyunca prostat kanseri olma olasılığı çalışmalarda %17 civarında öngörülmektedir. Prostat kanseri için risk faktörleri genetik (ailesel yatkınlık ), gen mutasyonları, çevresel etmenler, obesite, D vitamini eksikliği, radyasyon, serbest radikaller) gibi sıralanabilir.

Prostat kanseri nasıl teşhis edilir?
Prostat kanseri teşhisi prostat bezinden alınan doku örneklerinin patolojik incelemesi yolu ile konulur. Bu doku örnekleri Ultrasonografi eşliğinde Transrektal biyopsi şeklinde alınmaktadır. Nadiren prostat TUR ameliyatı sonrası alınan doku örneklerinin incelenmesi sonrası tesadüfen teşhis edilebilir.
Herhangi bir yakınması olmayan insanlarda kan tahlili ile bakılan PSA testi yüksekliği veya işeme şikâyetleri ile hekime başvuran insanlarda yapılan rektal muayene ve PSA testi ile kanser şüphesinin yüksek olması durumunda prostat biyopsisi yapılması gereklidir.
Ne zaman ve hangi sıklıkla prostat muayenesi olmalıyım?
Kırk yaşına girmiş her erkeğin en az bir kez prostat muayenesi ve PSA testi yapılması gereklidir. PSA belirli sınırların üzerinde ise veya ailede prostat kanseri olan yakın akrabalar mevcut ise bu muayene ve PSA testinin yılda bir kez tekrarlanması gereklidir.

PSA testim yüksek çıktı, kanser miyim?
PSA testinin yüksek çıkması her zaman kanser anlamına gelmemektedir. PSA testi ve çeşitli türevleri prostat bezinin iyi huylu büyümelerinde, prostat bezinin iltihabi hastalıklarında ve prostat infarktüsü durumlarında da yüksek çıkabilmektedir. Burada kanser şüphesi ile biyopsi kararı verilmesinde Üroloji Uzman hekiminin klinik izlemi ve kanaati önemlidir.
Prostat ameliyatı önerildi, öncesinde biyopsi alınması şart mıdır?
Her prostat büyümesi veya tıkanıklığı durumunda prostat biyopsisi gerekmemektedir. Ameliyat öncesi PSA takipleri ve muayene bulguları ışığında sorumlu hekim gerek görür ise ( hayatı tehdit edebilecek prostat kanseri şüphesi veya biyopsi sonucu tedavi planın değişimi olasılığı söz konusu ise) Prostat biyopsisi yapılmaktadır.
Prostat biyopsi işlemi nedir nasıl yapılır?
Prostat biyopsi işlemi lokal anestezi altında (makat bölgesinde) ağrısız bir şekilde yapılabilen ve 15 dk da tamamlanabilen tanısal bir işlemdir. Öncelikle yeterli ağrı kontrolü sağlandıktan sonra rektal yoldan Ultrasonografi probu ile prostat dokusu incelenir. Eş zamanlı görüntüleme ile çeşitli kadranlardan 10-16 arası doku örneklemesi yapılır. İşlem hastane yatış gerektirmemektedir.

Sonuç:
Prostat kanseri günümüzde gerek teşhis yöntemlerinin gelişmesi gerekse de çevresel faktörler ve gen mutasyonları sebebi ile giderek artan sıklıkla görülmektedir. Prostat kanseri teşhisinde erken teşhisten ziyade zamanında teşhis oldukça önemlidir. Düzenli Prostat muayene ve PSA kontrolleri bize prostat kanserinin özellikle hızlı ilerleyen ve hayatı tehdit eden türlerinin zamanında teşhisine olanak tanımaktadır.
Sağlıklı günler dileği ile…Bu yazı Op. Dr. İsmail Gül tarafından yazıldı ve 7612 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler