Prostat sağlığı ve İyi Huylu Prostat Büyümesi Op. Dr. İsmail Gül Oluşturuldu: 2017-02-10 12:16:45
Görüntü Sayısı: 9072

Prostat sağlığı ve İyi Huylu Prostat Büyümesi

İdrar yapmakta zorlanma, kesik kesik idrar yapma, işeme sonrası damlama, idrar tazyikinde azalma, gece idrara çıkma sıklığında artış İyi huylu prostat büyümesinde görülen başlangıç belirtileridir.

Prostat sağlığı ve İyi Huylu Prostat Büyümesi

Tedavi olunmaması durumunda idrarda yanma, kasık ağrısı, tam boşalmama hissi, idrarda kan gelmesi, idrar kaçırma durumları görülebilir.

Prostat Kontrolleri ne zaman ve nasıl yapılır ?

Prostat kontrolleri 40 yaşını dolduran her erkekte en az bir kez yapılmalıdır. Herhangi bir işeme yakınması yok ise kontrol de sadece muayene ve kan testi (PSA) yeterli olmaktadır. İşeme yakınmları var ise muayene ye ek olarak idrar ve işeme akım testi ile birlikte Ultrasonografi ve gereken durumlarda Sistoskopi yapılır.
Prostat İyi Huylu büyümesinde her zaman tedavi gerekir mi ?

Prostat büyümesi durumunda işeme problemi ( çıkış tıkanıklığı ) veya kanser şüphesi olmaması durumunda tedavisiz düzenli aralıklarla izlem yeterli olabilmektedir.
prostatbuyumesi.jpg

Prostat Spesifik antijen testi (PSA) hangi sıklıkla yaptırmalıyım ?

Prostat kan testi (PSA) hem kanser riski hem de iyi huylu prostat büyümesinin ve iltihablanma durumlarının seyri konusunda yol göstericidir. Ailede prostat kanseri öyküsü mevcut ise 40 yaşından itibaren en az yılda bir kez bakılmalıdır. Bunun dışında hekiminiz tarafından önerilen sıklık (genellikle yılda bir kez) bakılması gereklidir.
Prostat Kanseri belirtileri nasıl anlaşılır / teşhis nasıl konulur ?

İşeme yakınmları ile başvuru sonrası veya yakınma olmaksızın başvuru sonrası yapılan prostat muayenesi ve kan testi (PSA) tetkiki ile kanser riski belirlenir. Şüphe edilen olgularda teşhis Ultrasonografi eşliğinde Lokal anestezi ile uygulanan Prostat Biyopsisi ( doku örneklemesi) yolu ile değerlendirilir.
Prostat İyi Huylu Büyümesinin ilaçla tedavisi mümkün mü ?

Yapılan muayenede ve tetkiklerde idrar çıkım tıkanıklığı / enfeksiyon/ kanama/ böbrek yetmezliği bulgusu saptanmayan olgularda ilaç tedavisi bir secenek olabilmektedir.


Prostat İyi Huylu Büyümesinin cerrahi tedavisi (Ameliyatı) hangi yöntemler ile yapılır ?
İki temel yöntem söz konusudur. Endoskopik (Kapalı yöntemler) Prostat Ameliyatları ve Açık Prostat Ameliyatları (Prostat Enukleasyonu).
Hastanemizde uygulanan Yöntemler
Endokopik Prostat Ameliyat Yöntemleri ( TURP / Plasmakinetik TUR, Plasmakinetik Buharlaştırma)
Açık Prostat Ameliyatı ( Prostat Enukleasyonu) Bu işlem son yıllarda Laparoskopik Yöntemle de uygulanabilmektedir.


Prostat ameliyatı sonrası cinsel hayatım etkilenir mi ?
Prostat bezinin iyi huylu büyümesi için uygulanan cerrahi tedavi yöntemleri ile cinsel fonksiyonlarda bozulma genellikle gözlenmez.


Prostat Sağlığı için Genel Önerilerimiz
İşeme şikayetlerinizi ertelemeyin. Gece idrar sıklığı uyku düzeninizi ve sağlığınızı etkileyen bir durumdur.
Kırk yaşından itibaren en az bir kez kan testi (PSA) nizi yaptırmalısınız.
Prostat İyi huylu büyümesi nin tedavisi mümkündür. Son yıllarda ki teknolojik gelişmeler sayesinde prostat ameliyatları başarı ile uygulanabilmektedir.


Bu yazı Op. Dr. İsmail Gül tarafından yazıldı ve 9072 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler