AĞRILI DURUMLAR İÇİN HASTA REHBERİ Op. Dr. Mehmet Yılmaz Oluşturuldu: 2017-04-08 09:03:10
Görüntü Sayısı: 121635

AĞRILI DURUMLAR İÇİN HASTA REHBERİ

Hastalarımız için faydalı olacağı umuduyla dergimizin her sayısında farklı bir bölgenin ağrılarını ele almayı planladık.


AĞRILI DURUMLAR İÇİN HASTA REHBERİ

-OMUZ AĞRILARI-

Omuz eklemi geniş ve çeşitli yönlerde hareket kabiliyetine sahiptir. Omuz ekleminde sorun olduğunda hareket kabiliyetinde azalma, ağrı ve rahatsızlık oluşur.

Omuz eklemi üç ana kemikten oluşur.

-Humerus (kol kemiği) -Klavikula (köprücük kemiği) -Skapula (kürek kemiği)

Bu kemiklerin eklem yüzeyleri kıkırdak dokuyla kaplıdır. Omuzda iki ana eklem vardır.

-Akromiyoklavikuler eklem: Kürek kemiğin üst kısmı ile köprücük kemiği arasındadır.

-Glenohumeral eklem: Kol kemiğinin yuvarlak kısmı ile kürek kemiğinin dış kısmındaki yuvadan oluşur. Bu ekleme omuz eklemi de denir.

Omuz eklemi vücuttaki en hareketli eklemdir. Omuzun öne, arkaya, dışa ve dairesel hareketleri vardır.

Omuzun dairesel hareketlerini Rotator kılıf tendonları sağlar. Rotator kılıf dört tendondan oluşur. Tendonlar kasları kemiğe birleştiren yapılardır. Tendonlarda yaralanma, ödem oluşursa kolu kaldırmak çok zorlaşır ve ağrılı olur. Hatta kol kaldırılamaz.

Omuz yaralanmaları işte zorlanma ve iş kazası sonucu, sportif aktiviteler sırasında ya da tekrarlayan hareketler sonrasında oluşabilir. Omuza komşu bölgelerin rahatsızlıkları omuza yayılan ağrı oluşturabilir. Bunlar boyun omurları hastalıkları, hatta karaciğer, kalp ve safra kesesi hastalıkları da omuza yayılan ağrılar yapabilir.

İnsan yaşlandıkça omuz problemlerinin ortaya çıkma ihtimali artar. Özellikle 60 yaşından sonra omuz problemleri sıklaşır. Bu yaşlardaki omuz sorunları omuz eklemini saran yumuşak dokulardaki dejeneratif (yıpranma) değişikliklere bağlıdır.

Omuzun bazı ağrılı durumları evde tedavi edilebilir, fakat diğer durumlarda ilaç tedavisi, fizik tedavi, cerrahi tedavi zorunlu olabilir.

OMUZ AĞRISININ NEDENLERİ

Omuz ağrısının sık sebeplerinden bir tanesi rotator cuff tendinitidir. Bu durum tendonların (kirişlerin) iltihabi reaksiyonu ile karakterizedir. Omuz ağrılarının diğer sık sebebi rotator cuff sıkışma sendromlarıdır. Burada tendon kol kemiğinin baş kısmı ile kürek kemiğinin bir parçası arasında sıkışmaktadır.

Bazen omuz ağrıları vücudun diğer bölgelerinin hasarlanmalarında oluşur. Örneğin; boyun ve biseps tendon hasarlanmaları. Diğer bölgelerden gelen ağrıya “yansıyan ağrı” denir.

Omuz ağrılarının diğer nedenleri artritler, kıkırdak dokularının yırtıkları, rotator cuff yırtıkları olabilir. Ayrıca omuz eklemini koruyan bursa denilen keseciklerin ve tendonların iltihaplanması veya şişmesi ağrıya neden olur. Bunun dışında bazı hastalarda anormal kemik çıkıntıları ağrı sebebidir.

Omuzdan geçen sinirlerin sıkışması, omuz ve kol kemiklerinin kırıkları ağrı sebebidir. Frozen shoulder (donmuş omuz) ciddi omuz ağrısı sebebidir. Burada tendonlar, bağlar ve kaslar sertleşmiştir. Hareket etmeleri imkansız hale gelmiştir. Yine omuz çıkıkları ciddi ağrı sebebidir. Omuz ekleminin aşırı ve çok tekrarlayan kullanmaları hasarlanma ve dolayısıyla ağrı sebebi olabilir.

Omurilik hasarlanmaları ve kalp krizleri de omuz ağrısı yapabilir.

OMUZ AĞRISINA NEDEN OLAN HASTALIKLARIN TANISI NASIL KONUR?

Doktor önce hastalığın hikayesini alır, ardında fizik muayene yapar. Ağrılı ve şiş olan bölgeler tespit edilir. Omuz hareketleri kontrol edilir, Eklem stabilitesine (sağlamlığı yerinde olup olmadığına) bakılır. Gerekirse röntgen çektirilir. Yumuşak doku patolojilerini ortaya koymak için MRI isteyebilir. BT ise kemik patolojilerini detaylı gösterir.

Doktor tanıyı koymak için hastaya şu soruları sorar:

  • Ağrı iki omuzda mı tek omuzda mıdır?
  • Ağrı ani mi başladı; böyleyse ne yapıyorken ağrı başladı?
  • Ağrı omuz dışındaki bölgelerde de var mı?
  • Ağrının karakteri nedir?(Örneğin; batıcı bir ağrı mı?)
  • Hareketsiz (istirahat) haldeyken ağrı var mı?
  • Ağrı kesici-delici karakterde mi, yoksa künt ağrı mı?
  • Omuzda kızarıklık sıcaklık ve şişlik var mı?
  • Gece uykudan uyandırıyor mu?
  • Ağrı hangi durumlarda artıyor, hangi durumlarda azalıyor?
  • Ağrı günlük aktivitelerinizi kısıtlıyor mu?

NE ZAMAN TIBBİ YARDIM ALMALISINIZ?

Eğer omuz ağrısı ani başlamışsa ve herhangi bir travma yoksa hemen bir doktora başvurmak gerekir. Nefes darlığı, zor nefes alma, göğüste sıkışma hissi, baş dönmesi, sersemlik, aşırı terleme, boyuna ve çeneye vuran ağrı şikayetiniz varsa bunlar bir kalp krizinin işareti olabilir. Bu belirtiler varsa hemen 112’yi aramak gerekir.

Eğer omuz travması, incinmesi, kanaması, şişlik, açık yara varsa hemen acil servise başvurmak gerekir.

Ateşiniz varsa, omuzu hareket ettirmekte güçlük çekiyorsanız, bu güçlük kesintisizse, eklem omuz eklemi etrafında sıcaklık, ağrı ve hassasiyet varsa veya ağrı birkaç hafta devam ediyorsa muhakkak Ortopedi Uzmanına başvurmanız gerekir.

OMUZ AĞRISININ TEDAVİ SEÇENEKLERİ NELERDİR?

Tedavi, ağrının sebebi ve şiddetine bağlıdır. Tedavi seçenekleri medikal tedavi (ilaç tedavisi), fizik tedavi, omuz- kol askıları veya cerrahi olabilir.

Cerrahi gerektiren omuz problemlerinin pek çoğu artroskopik yöntemle yapılabilir. (Rotator cuff yırtıkları, sıkışma sendromları, sinir sıkışmaları, tekrarlayan omuz çıkıkları -instabilite-, kemik düzeltme ameliyatları –akromiyoplasti- vb. durumlar.)

Cerrahi tedavi yapılmışsa ameliyat sonrası rehabilitasyon kurallarına titizlikle uyulmalıdır.

Bazı hafif omuz ağrıları evde tedavi edilebilir. Günde birkaç defa 15-20 dk. süreli soğuk uygulamaları yapıldığında ağrıyı azaltır. Soğuk uygulaması yapılırken buz direkt olarak cilt üzerine uygulanmamalıdır. Ciltte lezyon yaratabilir bu yüzden bir havluya sarılarak uygulanması gerekir.

İşe dönmeden önce birkaç gün istirahat etmek, ağrıya neden olan hareketlerden kaçınmak faydalıdır. Kolun baş üstüne doğru gelmesini gerektiren hareketler kısıtlanmalıdır. Antienflamatuar ilaçlar ve kompresif bandajlar ağrının ve şişliğin azalmasına faydalıdır.

OMUZ AĞRISI NASIL ÖNLENEBİLİR?

Basit omuz egzersizleri kasların esnetilmesine ve güçlendirilmesine faydalıdır. Fizyoterapist bunun nasıl yapılacağına dair bilgiyi hastaya anlatır. Ağrı olursa 15 dk. Soğuk uygulanabilir.

Bursitis ve tendinitis gibi durumlarda her gün yapılan omuz hareket açıklığını koruyucu basit egzersizler frozen shoulder (donmuş omuz) oluşumunu engeller.


Bu yazı Op. Dr. Mehmet Yılmaz tarafından yazıldı ve 121635 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...