BAHAR AYLARINDA BESLENMEDyt. Aylin Acar Oluşturuldu: 2017-04-10 12:07:08
Görüntü Sayısı: 1088

BAHAR AYLARINDA BESLENME

Bahar aylarında güneşin kendini daha çok göstermesiyle birlikte hayat enerjimiz yükselmeye başlar. Günlerin uzaması ile beslenme listelerinin tekrar gözden geçirilmesi gerekmektedir.

BAHAR AYLARINDA BESLENME

Bazı bireylerde mevsim geçişlerine bağlı olarak metabolizma ve hormonlar üzerinde görülebilen değişimler, zihinsel ve bedensel farklılıklara yol açabiliyor. Bahar mevsiminin gelişi ile birlikte doğa canlanırken; çoğumuzda halsizlik, yorgunluk hissi, eklem ağrıları, uykuya eğilim, mutsuzluk hissi gibi ‘’bahar yorgunluğu’’ denen sıkıntılarla geliyor. Baharda sağlıklı beslenmenin bağışıklık sistemine etkileri diğer mevsimlerden daha önemlidir. Özellikle kışın yavaşlayan metabolizma havaların ısınması ve hormonların da devreye girmesi ile hızlanır. Bu hızlanma hem daha fazla enerji ihtiyacına, daha fazla acıkmaya ve neticesinde fazla yemeye ve alınan kilolara neden olur. Ancak tamamen aç kalmak da bu sefer baharın vücudunuzu es geçmesine neden olur ve yine kilo alımı ile sonuçlanır.

Bahar aylarının gelişi ile birlikte ısınan hava ile dışarı çıkma isteğinin artması ve palto kalınlıklarının yavaş yavaş azalmasıyla kilo verme istekleri de gün yüzüne çıkmaktadır. Aslında kendini yaz mevsimine odaklamış olan kadınların bahar aylarında beslenme çok da dikkat etmedikleri konulardan bir tanesidir. Ancak yaz geldiğinde hemen forma kavuşabileceğini düşünenler büyük yanılgı içindeler çünkü yazın ne durumda olacağınız bahar mevsiminde yaptıklarınız ve ilkbahardaki beslenme alışkanlıklarınız ile alakalıdır. Kısa sürede mucize yaratan diyetler, bitkiler veya ilaçlar denemeye başlarız. Uzun zamanlar içinde alınan kiloları birkaç ay içerisinde vermeye çalışmak, dengesiz ve bilinçsiz internet kirliliği diyetler uygulamak, sağlığımız üzerinde zararlı etkilerinin yanı sıra, bağışıklık sisteminin düşmesine, metabolizmada yavaşlamaya, halsizlik, yorgunluk gibi birçok problemi de beraberinde getirir. Bu nedenle sağlıklı ve kalıcı bir şekilde kilo vermek isteyenlerin diyetisyen kontrolünde bireysel özelliklerine uygun beslenmeleri gerekmektedir.

BAHAR YORGUNLUĞU

Yanlış beslenme alışkanlıkları, vitamin ve minerallerin yeterli miktarda alınmaması,tiroit bezinin düzensiz çalışması bahar yorgunluğunun nedenlerindendir. Bir hastalık olarak isimlendirilen bahar yorgunluğu dikkat edilmezse kronikleşebilmektedir.

Bahar yorgunluğu belirtileri;

 • Kas ağrıları
 • Omuz, sırt ve bel ağrıları
 • Konsantrasyon eksikliği
 • Uyuma isteği
 • Sinirlilik hali
 • Hafıza zayıflaması

Daha ileri dönemlerde depresyon gibi aşılması zor süreçlere de neden olmaktadır.

Bahar aylarının bu gibi etkilerinin üstesinden gelebilmemiz için beslenmemize dikkat etmeli ve gerekli vitamin mineralleri aldığımızdan emin olmalıyız. Bahar aylarında önemi daha da artan bazı vitamin ve mineralleri inceleyecek olursak;

 • B grubu vitaminleri açısından zengin gıdaları baharda artan stresi azaltmak açısından mutlaka tüketmeliyiz. Bu gruba giren besinlerimiz; tam tahıllı ekmekler, kuru baklagiller, et ve süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler gibi
 • Antioksidan vitaminler ise vücudumuzu zararlı çevresel etkilerden koruduğu gibi birçok hastalığa yakalanmamamız için koruyucu önlem olarak kullanılmalıdır. C vitamini, E vitamini, A vitamini, selenyum ve çinko, güçlü antioksidan özelliğe sahiptirler.
 • A vitamininden zengin besinleri sayacak olursak; yumurta sarısı, kırmızı et, balık, süt, yoğurt, havuç, kayısı, tatlı kabak, kavun, şeftali, ıspanak, brokoli, tere, maydanoz, dereotu ve rokayı ekleyebiliriz.
 • C vitamininden zengin besinler; biber, maydanoz, soğan, kereviz, brokoli, çilek, kivi ve turunçgilleri sayabiliriz.
 • E vitamininden zengin besinler; yağlı tohumlar, bitkisel yağlar, yumurta, yeşil yapraklı sebzeler ve kepeği ayrılmamış un bunlara örnektir.
 • Selenyumdan zengin besinleri söyleyecek olursak; yumurta, deniz mahsülleri, balık, kırmızı ve beyaz etler, tahıllar, brokoli, lahana, kereviz, mantar, turp ve soğan-sarımsak.
 • Çinkodan zengin besinler ise: kırmızı ve beyaz etler, süt, peynir, balık, yumurta, yağlı tohumlar, kuru baklagiller, deniz ürünleri, mantar ve kepekli tahıl ürünleridir.

Vitamin ve mineral eksikliğini bilmek ve buna göre beslenmek gerekmektedir. Bu eksiklikler kilo almada da etkilidir. Bahar yorgunluğu ile birlikte girilen depresyon dönemleri tatlı isteğini artırmakta ve fazla kilo olarak bedenimize dönmektedir. Sağlıklı ve düzenli beslenerek bu durumları aşıp yaza daha sağlıklı girilebilmektedir.

BAHARDA KİLO VEREBİLMEK İÇİN PÜF NOKTALAR

Bahar aylarına geçişte kilo almamak ve kilo verebilmek için gerekli vitamin ve mineralleri bilmek dışında beslenmemiz ile ilgili dikkat etmemiz gereken bir takım noktalarda bulunmaktadır:

 • Öğün sayımızı arttırmalı ve aç kalmamaya önem göstermeliyiz, bu hem sindirim sistemimizin zorlanmaması hem de birden yemeğe yüklenmememiz için gereklidir. Öğün araları 2.5-3 saat olmalı ve aralarda ufak atıştırmalar yapmalıyız.
 • Vücutta su birikimini arttırarak yorgunluk hissini beraberinde getireceğinden aşırı tuz tüketiminden kaçınmalıyız.
 • Bahar aylarında değişen çevresel ve hormonal etkilerin vücudumuzda yaratacağı ödemi (şişkinliği), günlük sıvı tüketimimizi arttırarak azaltabiliriz. Günde en az 12-13 bardak su içmeliyiz.
 • Alkol tüketimi ve kola,kahve gibi kafeini yüksek içecekler stresi ve vücuttaki ödemi arttıracağından uzak durulması gerekmektedir. Bunun yerine su, yarım yağlı süt, az tuzlu ayran veya taze sıkılmış meyve sularını tercih edebiliriz.
 • Ödemin atılması, metabolizmamızın hızlanması ve hormonal dengeyi arttıracağı için hafif yürüyüş ve sporlar mutlaka düzenli yapılmalıdır.
 • Ağır yağlı ve karbonhidrattan zengin besinler (hamur işleri, kuru pastalar, şerbetli tatlılar, fazla miktarda pilav, makarna, ekmek vb.) tüketimi uyku hali ve yorgunluğu arttıracağından ölçülü miktarlarda tüketilmelidir. Bunları tüketmektense, tam tahıllı yiyecekler,haşlama, fırın ve ızgara tarzı yiyecekler tercih edilmelidir.

Bu yazı Dyt. Aylin Acar tarafından yazıldı ve 1088 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler