ELİNİZDE UYUŞMA VARSA DİKKAT Uzm. Dr. Sibel Özdinç Varol Oluşturuldu: 2017-04-10 13:48:41
Görüntü Sayısı: 5190

ELİNİZDE UYUŞMA VARSA DİKKAT

Birçok insandan geceleri elimde uyuşma oluyor, uyuşma ile uyanıyorum, elime aldığım eşyaları düşürüyorum gibi şikayetler duymuşsunuzdur. Bunlara karpal tünel sendromu sebep oluyor.


ELİNİZDE UYUŞMA VARSA DİKKAT

El bileğimizde ufak kemikler var. Kemikler ile oradaki yumuşak dokular arasında ufak boşluklar var. Bunlara tünel diyoruz. Bu boşlukların birinden bir sinir geçiyor. Bu sinir kolumuzdan geliyor, el bileğimizden, parmaklarımıza doğru yayılıyor. Bu sinirin görevi hareketle ve duyuyla ilgili. Sinirin bu tünel içinde sıkıştığı durumlarda bir ödem oluyor. Sinirde sıkışma olunca ele ve parmaklara yayılan uyuşma, karıncalanma hatta ilerleyen dönemlerde ağrı şikayetlerine sebep oluyor. Gece genelde dinlenme esnasında uykudan uyandıran şiddetli bir uyuşma, yanma, karıncalanma olabiliyor. İlerleyen dönemlerde el kaslarında özellikle baş parmakta zayıflama görüyoruz. Hastalar bu durumda eline aldıklarını tutmakta bile güçlük yaşayabiliyor.


Kimlerde daha sık görülüyor ?


Bu hastalık genellikle elini zorlayıcı hareketlerle kullanan, tekrarlayıcı hareket yapan kişilerde daha kasaplarda, müzisyenlerde veya bilgisayarda yazı yazanlarda sık görülür. Vücutta su tutulumuna sebep olan durumlarda da bu kanalda sıkışma olabilir. Örneğin gebelik döneminde, menopoz dönemimde, romatizmal hastalıklarda, tiroit bozukluklarında, şeker hastalarında bunu görebiliyoruz. El bileğinde kırık veya zorlama olduğunda yine sinirde baskıya sebep olabiliyor. Kadınlar elleriyle daha çok iş yaptıkları için, örgü, dikiş işlerini daha fazla yaptıkları için genelde kadınlarda daha fazla görülüyor.

Hastalığın tanısında hastanın şikayetlerinin büyük önem taşır. Bizim için en büyük yol gösterici hastanın anlattıkları olur. bize gelen hastaların muayenelerinde çeşitli testler uygulanır. sinirin iletim hızını ölçen testler yaparız. Şeker , tiroit, böbrek hastalıkları gibi sebeplerden şüphelendiğimizde bu hastalıklarla ilgili de testler yapılmaktadır.

Son çare ameliyat


Hastalık hafif ve orta derecede ise öncelikle eli istirahate alıyoruz. Özel bileklikleri gece takmalarını istiyoruz. İnfilamasyon olduğu için ilaç veriyoruz. Tuzu kısıtlıyoruz. Eğer mesleği değilse bileğini zorlayan hareketlerden kaçınmasını istiyoruz. Mesleği ile ilgili bu hareketleri yapmak zorunda olanlara ise çalışırken mümkün olduğunca sık mola vermelerini söylüyoruz. Onlara birtakım egzersizler öneriyoruz. Ve tabi ki hastaları fizik tedaviye alıyoruz. Fizik tedavi ile sinirdeki ödemi azaltmaya, ağrıyı gidermeye çalışıyoruz. Hastada bası çok fazla, yakınmalar bir türlü azalmıyorsa cerrah arkadaşlarımıza yönlendiriyoruz. Sinirdeki sıkışmayı onlar cerrahi olarak rahatlatıyorlar.


Bu yazı Uzm. Dr. Sibel Özdinç Varol tarafından yazıldı ve 5190 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...