GLOKOMOp. Dr. Nur Özkalp Oluşturuldu: 2017-04-11 11:31:29
Görüntü Sayısı: 2461

GLOKOM

​Görmeyi ciddi derecede tehdit edebilen ‘glokom’terimi geniş bir hastalık yelpazesini kapsamaktadır.

GLOKOM

Glokomda genellikle artmış göziçi basıncı (bazen normal göziçi basıncı) ve buna bağlı glokomatöz hasar bulunur.

Optik sinir(görme siniri) gözü beyne bağlar.Genellikle tedavi edilmeyen glokomlarda veya tedaviye cevap vermeyen glokomlarda sinir hücreleri ve sinir lifleri yavaş yavaş ölür.Sonuç olarak göz ve beyin arasındaki bağlantı zarar görür.Göz ışığı görmeye devam eder fakat görsel uyarının beyne ulaşımı bozulmuştur ve bu durum ‘glokomatöz hasar’ olarak adlandırılır.

Glokomatöz hasar,hastalığın erken safhalarında ,görme kaybına sebep olmadığı için hasta tarafından maalesef fark edilemez.Hastanın görmesi etkilenmemiş gibi gözükse de , glokomatöz hasarın bir belirtisi olan görme alanı kayıpları başlamış olabilir.Hastalık çok yavaş ilerlediğinden ,hastalar glokoma bağlı olumsuz değişiklikleri çok zor ve çok geç fark ederler.Erken safhada renk görmede, kontrast duyarlılıkta ve karanlığa uyumda bozukluklar olabilir.

Görme alanındaki kayıplar, en sık görülen fonksiyon bozukluklarıdır.Bir gözün görme alanı , tek bir noktaya bakarken o gözün o anda görebildiği tüm alanlardır.Glokomatöz hasarda , görme alanının belli yerlerindeki görme yetisi ya azalmış ya da tamamen kaybolmuştur.

Normal göziçi basıncı çoğu insanda 9-21 mm Hg arasındadır.Sağlıklı olup da göziçi basıncı 8 mm Hg altında veya 21 mm Hg üstünde olan kişiler de vardır.

Yüksek göziçi basıncı gelişme olasılığı ileri yaşlarda daha artmakla birlikte , glokom herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir.Hatta doğumdan ısa bir süre sonra bebeklerde de görülebilir.Bu bebeklerde gözler büyüktür, gözyaşı artmıştır ve ışığa aşırı duyarlılık vardır.Gençlik çağında görülen glokomlarda da genellikle kalıtımsaldır.

Glokomlarda tedaviye ilk önce ilaç tedavisi ile başlanır.Göziçi basıncı ilaçlarla normale dönmediyse veya göziçi basıncı normale dönmesine rağmen glokomatöz hasar gelişir veya artmaya devam ederse bir sonraki seçenek cerrahidir.

Bir de ‘akut glokom’ diye adlandrılan ani ve hızlı göziçi basıncı yükselmesi vardır.Bu durumda,ciddi baş ve göz ağrısı ,mide bulantısı ,kusma mevcuttur.Gözde de kanlanma ,sulanma ve bulanık görme vardır.Bu tip glokomda tedavi acildir.İlk etapda ilaçlarla göziçi basıncı düşürülmeye çalışılır,daha sonra gerekirse lazer tedavisi uygulanabilir.

Bütün bu bilgilerin ışığında ,diğer birçok hastalık gibi glokomun da erken teşhis ve tedavisi çok önemlidir..


Bu yazı Op. Dr. Nur Özkalp tarafından yazıldı ve 2461 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler