SUÇİÇEĞİ(VARİSELLA)Uzm. Dr. Abidin Çamdalı Oluşturuldu: 2017-04-11 11:47:31
Görüntü Sayısı: 5035

SUÇİÇEĞİ(VARİSELLA)

Döküntülü bir virüs enfeksiyonudur. Virüsün tek bir antijenik tipi vardır ve enfeksiyon kaynağı insandır. Dünyanın her yerinde görülebilir. Kadın erkek tutulumu eşittir.

SUÇİÇEĞİ(VARİSELLA)

Sıklıkla kış sonu ve bahar aylarında görülür. Damlacıkla ve deri lezyonlarına direkt temas ile bulaşır. Suçiçeği çok bulaşıcıdır. Bağışık olmayan çocukların %80-90 ına bulaşır, en sık 15 yaşın altındaki çocuklarda görülür.

Kuluçka süresi 2-3 haftadır. Çocukların yarısında döküntüler ortaya çıkmadan önceki 1-2 günde hafif ateş, iştahsızlık, baş ağrısı ve halsizlik görülür. Döküntü önce saçlı deride, yüz ve gövdede papül şeklinde başlayarak hızla tüm vücuda dağılır. Papüller 1-2 gün içinde vezikül haline dönüşür. Vezikül içindeki sıvı başlangıçta berraktır, daha sonra bulanıklaşır ve kabuklanarak iyileşir. Döküntünün başlamasından 3-4 gün sonrasına kadar yeni lezyonlar çıkabilir. Döküntüleri deri dışında ağızda, konjoktivada ve mukozalarda da gelişebilir. Tüm veziküller kabuklaşıncaya kadar bulaşıcıdır.

Enfeksiyon genellikle hafif seyreder. Yenidoğan, erişkin ve immün sisteminde bozukluk olanlarda ağır seyreder. En sık görülen komplikasyonlar piyodermi, erizipel gibi bakteriyel deri lezyonlarıdır. Bakterilerin kan yolu ile yayılımından pnomoni ,artrit, osteomyelit görülebilir.

Nörolojik komplikasyonlar önemlidir. Meningoansefalit , serebeller ataksi, anibaşlayan nöbetler , bilinç değişikliği ve ense sertliği ile kendilerini gösterebilirler. Ayrıca Reye sendromu, Transvers miyelit, subklinik hepatit, artrit, glomerulonefrit, hemolitik üremik sendromperikardit, orşit, miyokardit gibi nadir komplikasyonlar da görülebilir.

Sağlıklı çocuklarda tedavi genellikle semptomatiktir. Ateşi düşürmek için parasetamol kullanılır. Reye sendromuna sebep olabileceğinden suçiçeğinde aspirin ateş düşürücü olarak kullanılmamalıdır. Oral antihistaminikler, lokal kalamin losyonlar kullanılabilir. Enfeksiyonu kuvvetli geçirenlerde Asiklovir tedavisi endikedir.

Korunma aşı ile olmaktadır. Suçiçeği aşısı canlı aşıdır, 12-15 aylarda uygulanır.

4-6 yaşlarda da ikinci doz önerilmektedir.


Bu yazı Uzm. Dr. Abidin Çamdalı tarafından yazıldı ve 5035 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler