Gebelikte baba adaylarına büyük görev düşüyor Uzm. Psk. Seda Gün Namal Oluşturuldu: 2017-05-04 09:43:17
Görüntü Sayısı: 5209

Gebelikte baba adaylarına büyük görev düşüyor

Özel Ümit Hastanesi Psikoloğu Seda Gün, gebelikte annede meydana gelen psikolojik değişiklikler hakkında konuştu. Bu dönemde anne-baba adayı arasındaki iletişimin önemine değinen Gün, “Eş desteği bu dönemde çok önemli” dedi.


Gebelikte baba adaylarına büyük görev düşüyor

Gebelikte yaşanan psikolojik değişiklikler hakkında bilgi veren Psikolog Seda Gün, hem anne hem de baba adaylarının bu dönemde neler yapması ve neler yapmaması gerektiği konusunda önerilerde bulundu. Gün, “Hamileliğin başlangıcında anne ve baba adayı olarak kendinizi çok mutlu ve güçlü hissedersiniz. Erkek hamile bırakabilme gücünü sergilemiş, kadın ise temel anlamıyla dişiliğini ve doğurganlığını kanıtlamıştır. Ancak gebelik ilerledikçe ve anne baba adayları hayatlarının nasıl bir değişikliğe uğradığını idrak etmeye başladığında farklı duygular yaşamaya başlarlar. Bu sadece doğal bir tepkidir. Değişen bedensel ve psikolojik durumunuza adapte olabilmek için etkili başa çıkma yöntemleri geliştirilebilir” dedi.

Karı-koca rolünden anne-baba rolüne geçiş
Gebeliğin iki boyutlu bir süreç olduğunu aktaran Gün, bunun fiziksel ve psikolojik olduğunu söyledi. Gün, “Dünyaya sadece bir bebek değil, bir anne ve baba da gelecektir. Bundan sonra karı- koca değil, anne-baba olunacaktır. Bu durum endişe etmenize ve yeterliliklerinizi sınamanıza sebep olabilir. Bu doğal süreci karı- koca olarak kaygılarınızı paylaşarak en aza indirgemelisiniz” dedi.


Eş desteği çok önemli
Eşlerin desteğinin önemine vurgu yapan Gün, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu dönemde eşlerinden yeterince destek gören anne adayları şanslıdır. Alamayanlar ise duygularını bastırır ve bu da hamileliğin ilerleyen dönemlerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Hamilelik sürecinde kendini yalnız hisseden kadının doğum sonrası depresyonu yaşaması da beklenen bir sonuç. Araştırmalar, yüksek orandaki stresin erken doğum ve düşük doğum ağırlıklı bebek dünyaya getirme riskini arttırdığını gösterir. Bu nedenle bu süreçte baba adayının anne adayına desteği, birbirleri ile iletişimi büyük önem taşımaktadır.”Bu yazı Uzm. Psk. Seda Gün Namal tarafından yazıldı ve 5209 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...