Hemoroid Op. Dr. Alper Hacıoğlu Oluşturuldu: 2017-05-22 11:58:17
Görüntü Sayısı: 16872

Hemoroid

İlk kez uygulanmaya başlanan son teknoloji lazer yöntemi ile hemoroid kabus olmaktan çıkıyor, bu yöntem ile ameliyat olmadan hemoroidlerden kısa sürede ve ağrısız bir şekilde kurtulmak mümkün.

Hemoroid

Halk arasında “lazer yöntemi’’ olarak bilinen hemoroid tedavisinde kullanılan yöntemin tıptaki adı ‘İnfrared koagülasyondur’. Bu yöntemde kızılötesi ışığın ısı enerjisi kullanılarak hemoroidler yakılmaktadır. Lazer yöntemi gerçek lazer ışığı vererek, diğer yöntemlerden çok daha az doku yakarak çok daha emniyetli bir şekilde bölgedeki hemoroidleri küçültüyor. Özellikle iç hemoroidlerin ilk 3 derecesindeki hemoroidlerde bu yöntem çok etkili.”


Hasta için çok konforlu

İşlem çok kısa sürüyor. Hiçbir şekilde büyük bir kesi yapılmıyor, yara açılmıyor. Küçücük bir delikten hemoroidlerin arkasındaki destek dokuya girilerek, bunlar yakılarak toparlanıyor. Hastalar bu işlemi ağrısız olarak atlatıyor. Narkoz verilerek, belden uyuşturma ile ya da lokal anestezi ile bu işlem yapılabiliyor. İşlem sırasında bölgedeki sinirler uyuşturulduğu için ameliyat sonrası erken dönemde hastalar hemen hiç ağrı hissetmiyor. Hastaların birçoğunu aynı gün taburcu edebiliyoruz. Hastalar çok kısa zamanda işine gücüne dönüyor. Büyük bir yaraları olmadığı için ameliyat sonrası akıntı, kanama, enfeksiyon, pansuman ve iyileşmesi uzun süren yaraları olmuyor. Yöntem uygulandıktan sonra etkisi birinci haftada başlıyor ve maksimuma birinci ayda ulaştığını aktarırım. Bu dönemde 3’üncü derece hemoroidlerin tamamının kaybolmasını bekliyoruz. Yöntemin başarı oranı hemoroid ameliyatı ile hemen hemen eşdeğer. Eskiden beri uygulanan klasik hemoroid ameliyatı hemoroidlerin tamamen kesilerek çıkarılması yöntemi idi. Bu yöntem çok ağrılıdır. Uzun süren ağrılar, akıntılar, kanamalar, pansumanlar gerektiriyor, ancak lazer yönteminde bu sorunlar yaşanmadan aynı etkide sonuçlar alabiliyoruz. Birçok hastaya antibiyotik verme gereği duymuyoruz. Hemoroid ilaçlarını da vermiyoruz. Lazerin etkisi ile hemoroidler yavaş yavaş 1 ay için normale dönüyor.


Tuvalette uzun süre kalmayın


Anüs bölgesinde bulunan damarsal yastıkçıkların zaman içinde ve çeşitli faktörlere bağlı olarak sarkması ve genişlemesi, üstündeki dokuların da zaman içinde incelerek kanama yapması hastalığıdır. Hemoroid oluşumunda genetik yatkınlık belirleyicidir. Hastalığa neden olan faktörleri şöyle sıralayabilirim. Hemoroid toplumda çok sık rastlanan bir sağlık sorunu, erkeklerde daha sık görülüyor. Özellikle 40 yaşın üstündeki insanlarda, hamilelikte kadınlarda çok sık görülen bir hastalıktır. Ailede birinde hemoroid olması sizde de olma ihtimalini arttırır. Uzun süre ayakta kalmak, uzun süre oturmak, ağır kaldırmak, karın içi basıncını artıran ağır sporlar yapmak, kabızlığa bağlı fazla ıkınma, ya da bazı sık ishallerde çok ıkınma olduğu için olabiliyor. Uzun süre tuvalette kalma, tuvalette gazete veya dergi okuma, cep telefonu ile oynama da yine tuvalette kalma sürelerini uzattığı için hemoroide neden olabiliyor.


Kabızlıktan kaçının


Hemoroid oluşumunu engellemek için, fazla ıkınmaya veya kabızlığa sebep olacak acı, baharatlı yiyeceklerden uzak durmak gerektiğine dikkat çekerim. Bol su tüketimi ve lifli gıdalar tüketilmeli. Hemoroidin tedavi edilen bir hastalıktır. Hemoroid ikiye ayrılıyor; iç ve dış hemoroid. İç hemoroidleri de derecelendiriyoruz, 1. Derece hemoroidler tedavi gerektirmezken ikinci derecelerde hemoroid makat dışına çıkabiliyor ve baskı ve ağrı oluşturuyor. Bu düzeydeki hemoroidlere ilaç tedavisi uyguluyoruz ve yüzde 80 civarında yanıt alıyoruz. Ancak ilaç tedavisinden sonra tekrarlama olabiliyor, tekrarladığında da küçük cerrahi girişimler gerekebiliyor, son aşamada ise ameliyat gerekebiliyor.


Hemoroid kansere neden oluyor mu?


Hemoroid tedavi edilmezse sık sık kanamalar olabilir, en önemli sıkıntı da budur. Çok aşırı kanamalara bağlı kansızlık ortaya çıkabiliyor, yine kansızlığa bağlı olarak baş dönmesi, tansiyon düşmesi, halsizlik gibi sıkıntılar ortaya çıkabiliyor.

Hemoroid tedavi edilmezse kansere yol açar inanışının yanlış olduğuna dikkat çekerim. Bunun nedeni; hemoroid belirtileri olduğu düşünülen bazı hastalarda makat bölgesine yakın bölgede kalın bağırsak kanseri olabilmesi. İkisinin belirtileri birbirine çok benziyor, yani hemoroid tedavi edilmezse kansere dönüşmüyor. Bu nedenle biz hastalarda hemoroidle karışabilecek diğer nedenleri dışlamak için kolonoskopi gibi bazı incelemeler yapıyoruz.

Bu yazı Op. Dr. Alper Hacıoğlu tarafından yazıldı ve 16872 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler