KÖTÜ KARNEYE VERECEĞİNİZ TEPKİYE DİKKAT EDİN ! Özel Ümit Hastanesi Oluşturuldu: 2017-06-09 12:15:57
Görüntü Sayısı: 4534

KÖTÜ KARNEYE VERECEĞİNİZ TEPKİYE DİKKAT EDİN !

Anne ve babanın karneyi bir övünç veya utanç kaynağı olarak değil, çocuğunun gelişimini takip etmek ve hangi alanlarda desteğe ihtiyacı olduğunu anlamak için kullanabilecekleri bir araç olarak görmeleri gerektiğidir.


KÖTÜ KARNEYE VERECEĞİNİZ TEPKİYE DİKKAT EDİN !

Yanlış bir tepki çocuğunuzun okula küsmesine sebep olabilir.

Karnesi kötü olan öğrenci için, ailesinin tutumu ve tepkisi önemlidir. Alınan karneye gereğinden fazla anlam yükleyen aileler; çocuklarını aşağılayıcı, kıyaslayıcı, utandırıcı davranışlar sergiler. Bu davranışlar, çocuklarda olumsuz bir benlik gelişimine ve kendine güven eksikliğine neden olur.Çocuğun kendine güvenini ve motivasyonunu olumsuz etkileyen en etkin davranışlar arasında, kendisinin sınıf arkadaşları veya başka çocuklarla kıyaslanmasıdır. Çocuklar başkaları ile kıyaslandıkça, ailelerine karşı daha agresif ve saldırgan olurlar. Çünkü bu durumda ki çocuklar, ailelerini hiç memnun edemeyeceklerini düşünürler. Yaşadıkları hayal kırıklıkları kendi kapasitelerini engeller, hayat boyu ailelerini memnun etmeye çalışır ve etraflarını kontrol ederek yoğun bir kaygı yaşarlar.

KARNESİ BAŞARILI OLAN ÇOCUKLARI ÖDÜLLENDİRİRKEN AŞIRIYA KAÇMAYIN !

Karnesi başarılı olan çocukları ödüllendirirken, abartmamaya özen gösterilmelidir. Çocuğun büyük hediyeler için değil, geleceği için çalışması sağlanmalıdır. Ayrıca çocuğa verilecek hediyelerin, okul başarısına ve bireysel gelişimine katkı sağlayacak hediyelerden seçilmesine dikkat edilmelidir. Maddi değeri yüksek hediyeler yerine yaşına uygun, işlevselliği yüksek hediyeler tercih edilmelidir. Hediyelere ek olarak, çocuğa sözel olarak da başarıları hakkında bol geri bildirimlerde bulunulmalıdır.


Bu yazı Özel Ümit Hastanesi tarafından yazıldı ve 4534 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...