ADIM ADIM BURUN ESTETİĞİ (RİNOPLASTİ) AMELİYATI NASIL OLUYOR ?Op. Dr. Fatih Gören Oluşturuldu: 2017-12-12 11:46:15
Görüntü Sayısı: 2782

ADIM ADIM BURUN ESTETİĞİ (RİNOPLASTİ) AMELİYATI NASIL OLUYOR ?

Şehrimizde burun estetiği (rinoplasti) operasyonlarını en çok yapan ve bu konuda başarılara imza atan hekimlerden biri olan Özel Ümit Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Fatih GÖREN burun estetiği (rinoplasti) ameliyatı hakkında bilgi verdi.


ADIM ADIM BURUN ESTETİĞİ (RİNOPLASTİ) AMELİYATI NASIL OLUYOR ?

Genetik ve sonradan kazanılmış sebeplerden dolayı nefes almakta güçlük çeken ve / veya burnunda şekil bozukluğu olan kişiler nefes problemlerini çözmek isterken dış kısmını da düzeltmek isteyebiliyorlar. Kişinin nefes problemini çözerken aynı anda burnun dış kısmını da düzeltmek elbette mümkün. Ancak her zaman nefes alma sorunu olması gerekmiyor, bazı insanlar burnundaki bazı yapıları beğenmeyebiliyor. Bu durumda bize gelip sadece görünen dış kısmı için ameliyat olmak istediklerini belirtiyorlar.BURUN DOĞAL GÖRÜNMELİ
Hastaların karar verme sürecinde; etrafında bu operasyonu geçirmiş kişiler, internette, sosyal medyada takip edilen kişi ya da doktorların paylaştıkları resimler referans noktası olabiliyor. Burunlarında anormallik olan ve düzeltme yapılmasını isteyen hastalar zaman zaman ellerinde bu örnek resimlerle gelip “ben bunu beğendim, benim burnumun da şekli böyle olsun” diyebiliyorlar. Biz hastalarımıza şunu anlatmaya çalışıyoruz; O resimde gördükleri insanın yüzünün anatomik oranları size göre çok farklı olabilir, o burun yapısı sizin yüzünüze büyük ya da küçük gelebilir. İllaki bu olsun demeyin, bu yanlış olur. Bize o resimde neyi çok beğendiğinizi söyleyin, biz de sizin burnunuza bu değişimin olup olmayacağını söyleyelim. Hatta istediğiniz bu değişimi photoshop programı ile sizin yüzünüze uyarlayalım ondan sonra son kararımızı verelim, diyorum. Bunu şuna benzetebiliriz; bir arkadaşınızın üzerinde çok beğendiğiniz bir kıyafet sizin üzerinizde o beğendiğiniz gibi durmayabilir. Burada kişiye özgü planlama yapmak daha doğrudur. Biz hastamızın burnunun doğal olmasını istiyoruz, yapay durmasını istemiyoruz. Bizim ameliyattaki başarımız hastamızın burnunun güzel olması fakat bunun sanki operasyon geçirmemiş gibi doğal görünmesidir.EN ERKEN NE ZAMAN BURUN ESTETİĞİ (RİNOPLASTİ) AMELİYATI OLUNUR?
Rinoplasti (burun estetiği) ameliyatını 17-18 yaş altındaki kişilerde yapmayı tercih etmiyorum. Ergenlik dönemindeki birçok genç estetik ameliyatı olmayı düşünür. Genel olarak yaşınız 17 ye gelmişse ve son iki yıldır ayakkabı numaranız değişmiyor ise yaşınız ameliyat için uygun demektir. Üst yaş sınırımız yok.PİEZZO TEKNİĞİYLE KEMİK KIRILMIYOR.
Hastamız gelir, şikayetini anlatır, muayenesi yapılır, problemlerine ve durumuna göre röntgenleri çekilir, endoskopi yapılabilir. Hastanın ameliyat öncesinde yüzünün resimleri çekilir, bu resimler üzerinde hastaya analiz yapılır. Burnunda ne gibi problemler olduğu anlatılır. Bilgisayar programı ile (photoshop) hastaya yapılacak değişimi görsel olarak gösteririz. Bu çalışmaları hasta ile birlikte yapıyoruz, sonra da ameliyat günü belirliyoruz. Ameliyatı açık ve kapalı yöntem olarak iki teknikle yapıyoruz. Operasyon tekniğini hastanın problemine göre seçiyoruz. Burada önemli olan en iyi sonucu almaktır. Tıp ve teknoloji değiştikçe hastanın konforunu arttıran bazı gelişmeleri ameliyatlarımızda kullanmaktayız. Eski sistemde burnun dışındaki kemer ya törpüleniyor ya da kırılıyordu. Bunlar yine yapılabilir. Piezzo dediğimiz teknik ile burun kemiklerini kırmadan, ultrasonik ses dalgası veren bir cihazla burnun dışındaki kemeri daha konforlu şekilde çıkartabiliyoruz. Törpülemeyi tur dediğimiz cihazla yapıyoruz. Bu cihazlar hastada morluk, şişlik ve ödemin az olmasını sağlıyor. Bunun yanında daha az ağrılı bir ameliyat ve burun kontörlerinin daha düzgün olmasını sağlanıyor. Şu anda tampon olarak eski tamponlar kullanılmıyor, silikon kullanıyoruz, bunlar nefes almaya engel olmuyor.REVİZYON AMELİYATLAR
Revizyon (ikinci ameliyatlar) gerektiren durumlar cerrahi teknik kaynaklı ya da hasta kaynaklı olabilir. Bir operasyon geçirilmiş fakat başarılı olunamamış ise tekrar ameliyat gerekebiliyor. Revizyon ameliyatları için en az 6 ay beklemek gerekiyor. Zaten yapılan ameliyat sonrasında burun şeklinin oturması için 6 ay ile 1 yıl arasında süre geçmesi gerekmektedir. Revizyon ameliyatını her hekim yapmak istemez çünkü ameliyat olan burunda bazı yapışıklıklar, sorunlar oluyor, kıkırdak bulamayabiliyoruz. Böyle durumlarda kaburgadan kıkırdak alabiliyoruz.HASTA-HEKİM DİYALOĞU İYİ KURULMALI
Burun estetiği (rinoplasti) ameliyatını satranç oyununa benzetiyorum. Her hamle aynı ama her oyun farklı. Her oyunun süresi ve sonucu farklı. Dünyada kaç milyar insan var, her birinin burun yapıları farklı. Her insanda kullanılan teknikler de sonuçlar da farklı.
Ameliyat sürecinde hastanın hekimine güven duymasının önemini vurgulayan Op. Dr. Fatih GÖREN son olarak “hekim ile iyi diyalog halinde olmak çok önemli, hekiminizin gösterdiği yoldan giderseniz en iyi sonucu alırsınız. Burun estetiği (rinoplasti) ameliyatı olacak hastalar bu ameliyatın birkaç haftalık zorlu süreci olduğu bilmeliler. Hastalarımız, ben ne istiyorum?, hekimim bana neyi vaat ediyor?, doktorum beni anladı mı? sorularına cevap alabilmeliler.” Dedi.


Bu yazı Op. Dr. Fatih Gören tarafından yazıldı ve 2782 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...