Yılbaşı menülerinde bunlara dikkat!Dyt. Aylin Acar Oluşturuldu: 2017-12-26 06:48:20
Görüntü Sayısı: 471

Yılbaşı menülerinde bunlara dikkat!

Eskişehir Özel Ümit Hastanesi Diyetisyeni Aylin Acar, yılbaşı menülerinde nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda bilgi verdi.


Yılbaşı menülerinde bunlara dikkat!

Yılbaşı akşamından önce 1 hafta boyunca dikkatli beslenmek gerektiğini belirterek, “Son 1 hafta daha dikkatli beslenerek kendinizi yılbaşı gecesine hazırlayabilirsiniz. Beslenme alışkanlığınızda dikkat edeceğiniz ufak bir kaç öneri ile yılbaşı gecesini ve sonrasında oluşabilecek olan vücut şişkinliği, alınan alkole bağlı baş ağrısı ve bunun gibi sıkıntıları hatta kilo alımını da kontrol altına alabileceksiniz” dedi.

ayının son günü, güne iyi bir kahvaltı ile başlamak gerektiğini söyleyen Acar, “Yılbaşının olduğu sabah ile kendinize dikkat etmeye başlayabilirsiniz. Mutlaka kahvaltı yapın. Böylece güne daha enerjik başlayabilirsiniz. Gün boyunca öğünlerinizi atlamamaya özen göstermelisiniz. Öğle öğününüz az yağlı, protein ve sebze içerikli olmalıdır. Öğle öğününüzü atlarsanız akşama daha çok acıkmış olacaksınız. Kan şekeriniz düşeceğinden tatlı ve yağlı gıdaları yeme isteğiniz artacaktır. Bu gıdalar da ne yazık ki hızlı aldırıp zor verebileceğiniz kilo demektir. Yılbaşı günü akşam rahatlıkla yemek yemek amacıyla gündüz hiçbir şey yememek, fazlasıyla kilo almanıza sebep olur” diye konuştu.
Yılbaşı yemeğinde nelere dikkat edilmeli?

“Yasak yemek yoktur, dikkat edilmesi gereken yemekler vardır” diyen Acar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Görünümünü cazip bulup tüketmek istediğimiz besinleri küçük porsiyonlarda tadımlık olarak tüketirsek hiçbir sorun kalmaz. Yılbaşı gecesi tüketilecek çerezlere gelince; az tuzlu ve az yağlı kuru yemişler tercih edebilirsiniz. Leblebi, yaban mersini, kuru üzüm, dut kurusu, çiğ fındık, tuzsuz badem gibi sağlıklı seçimler yapabilirsiniz. Yılbaşı gecesi vücutta uykusuzluk ve alkolle oluşabilecek olan ödemin atılabilmesi için gün içerisinde en az 2 litre su içmeye özen göstermek gerekmektedir. Gece boyunca tüketeceğiniz su miktarına 1 litre daha eklemeyi unutmayın. Böylece alacağınız alkol ve tuzun ödemlerinden ertesi gün kolayca kurtulacaksınız.”

Yılbaşı sabahı neler yapılmalı?

Yılbaşının ertesi günü dikkat edilmesi gerekenler hakkında da bilgi veren Acar, “Mümkün olduğunda erken kalkın. Vücutta oluşabilecek olan ödem ve şişkinliği atabilmek için kalkar kalkmaz su içmeye başlayın, gün içerisinde bol miktarda su tüketimine özen gösterin. Kafein içerikli içeceklerden uzak durun. Açık havada 1 buçuk- 2 saat tempolu yürüyüş yapın. Yağlı ve tuzlu besinleri içeren ağır bir kahvaltıdan kaçının” dedi.


Bu yazı Dyt. Aylin Acar tarafından yazıldı ve 471 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...