YUMURTALIK KİSTİM VAR! EYVAH KANSER MİYİM? Op. Dr. Murat Boylu Oluşturuldu: 2018-01-23 08:39:33
Görüntü Sayısı: 9349

YUMURTALIK KİSTİM VAR! EYVAH KANSER MİYİM?

Hemen korkmayın ama ihmal de etmeyin.


YUMURTALIK KİSTİM VAR! EYVAH KANSER MİYİM?

Yumurtalık kanserleri, kadın genital sisteminde diğer kanser türlerine göre daha nadir görülmekle birlikte geç teşhis edildiklerinden en ölümcül olanlarındandır.

Yumurtalık kistleri hemen her zaman kanser değildir fakat takip gerektirir.

Yumurtalık kanserleri genellikle menapoz döneminde görülmekte ve 60’lı yaşların hastalığı olmakla birlikte, nadir de olsa genç ve üreme çağındaki bayanlarda da görülebilmektedir.

Gjy9pW.jpg

Kanser olup olmadığımı nasıl anlarım?

Öncelikle sizi takip eden doktorunuz en çok bu konuya dikkat edecek ve sizi yönlendirecektir. Dolayısıyla internet bilgilerinden ve tedavilerinden önce doktorunuzun söylediklerini yapın ve ciddiye alın. Çünkü ; her kist aynı değildir ve aynı şekilde tedavi edilmezler.

Doktorunuz sizin yaşınızı, yumurtalıktaki kistin ultrasonografideki özel görünümlerini, büyüklüğünü, kanda bakılan tümör belirteçlerini, ailenizde meme veya yumurtalık kanseri varlığını dikkate alarak yumurtalıktaki kistin nasıl yönetileceğine karar verecek ve bunu sizle paylaşacaktır.

Nasıl tedavi olurum?

İçiniz rahat olsun, kistlerin büyük bir çoğunluğu kanser olmayan fonksiyonel kistlerdir. Yani gelip geçen, çoğunlukla tedavi bile gerektirmeyen, 2 ay sonraki kontrolde kendiliğinden geçecek nitelikteki kistlerdir. Bu kistler yumurtalıkların çalışmasıyla ilgili kistler olup ameliyat ta gerektirmezler.

Ancak takiplerde sebat eden, geçmeyen veya büyüyen kistler için hem tanı hem de tedavi amaçlı ameliyat gerekebilir.

Yapılacak ameliyatın şekli; hastanın yaşı, doğum sayısı, kistin niteliğine göre, sadece kistin veya yumurtalığın alınmasından rahim ve yumurtalıkların alınmasına kadar gidebilir.

Yumurtalık kanseri gelişmesi için risk faktörleri varsa daha dikkatli olmak gerekir. Bu risk faktörleri, yaş (40 yaş üstünde risk 2 kat artar), ilk adeti erken yaşta görmek, geç menopoza girmek, hiç doğum yapmamış olmak, infertilite (kısırlık), genetik yatkınlıktır (ailede meme kanseri, kalın barsak ve yumurtalık kanseri öyküsü olması).

Yumurtalık kanseri riskini azaltan durumlar var mıdır?

Evet vardır. En az 1 çocuk doğurmak yumurtalık kanseri riskini %30-40 azaltmaktadır. Doğum kontrol haplarını 5 yıl süreyle kullanmış olmak yumurtalık kanseri riskini %50 azaltır. Tüpleri bağlatmış olanlar veya rahim alma operasyonu geçirenlerde de kanser riski azalmaktadır.

Yumurtalık kanserinde ne gibi şikayetler gözlenir?

Maalesef yumurtalık kanseri uzun dönem hiçbir şikayet geliştirmeden ilerler. Ancak; yumurtalıktaki kitlenin komşu organlara basısı ile kasık ağrısı, sık idrara çıkma, kabızlık şikayetleri olabilir. Bunun yanında alt karında baskı, cinsel ilişkide ağrı gibi şikayetler de gelişebilir.

İlerlemiş hastalıkta şikayetler daha çok karında sıvı birikimi ve kanserin karın içine yayılımı ile oluşur. Bunlar; karında şişlik, kabızlık, bulantı, iştahsızlık, erken doygunluk hissi gibi belirtilerdir.

Bu nedenle yıllık rutin muayeneler önem kazanmaktadır.

Sağlıklı ve Ümitli yarınlar dilerim


Bu yazı Op. Dr. Murat Boylu tarafından yazıldı ve 9349 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...