Tedavi edilebilir geçici bir rahatsızlık "Vajinismus" Özel Ümit Hastanesi Oluşturuldu: 2018-03-02 11:55:37
Görüntü Sayısı: 6540

Tedavi edilebilir geçici bir rahatsızlık "Vajinismus"

Vajinismus , anatomik bir engel olmamasına rağmen kadının korku, kaygı ve endişelerinden dolayı cinsel ilişkiye izin verememesi olarak tanımlanmaktadır.


Tedavi edilebilir geçici bir rahatsızlık "Vajinismus"

Çiftler ilk geceden itibaren cinsel birliktelik yaşayamıyorsa, kadın yanlış bilgiler, olumsuz yaşanmışlıklar veya toplumsal baskılar nedenli oluşan korkulardan dolayı eşiyle ilişkiye giremiyorsa bu, evliliklerde boşanmaya kadar giden olumsuzluklara neden olabilmektedir.

Kadında cinsel ilişkinin ağrılı ve acılı bir durum olduğu düşüncesi korku, kaygı veya suçluluk gibi duyguları doğurmaktadır.Bu duygular kasılma, donup kalma gibi fiziksel değişimler sonucu bacakları kapatma ilişkiyi reddetme davranışlarıyla sonuçlanmaktadır. Vajinismus olarak adlandırılan bu durum neredeyse on kadından birinde görülmektedir.

Ne yazık ki toplumuzda kadınların yardım isteme davranışını ortadan kaldıran ayıp, yasak, günah, utanç verici ve durumun mahremiyetine ilişkin düşünceler oldukça yaygındır. Ertelenen süreç gittikçe korkuyu büyütmekte, sıkıntı yaratmakta, eşlerin birbirlerinden ve cinsellikten uzaklaşmasını sağlamaktadır.

Öncelikle vajinismusun tedavi edilebilir geçici bir rahatsızlık olduğunun bilinmesinde fayda vardır. Vajinismus kadınları tam bir iyileşme gösterecekleri için şanslıdırlar. Ayrıca, vajinismus terapisinde genellikle cerrahi müdahale ve diğer girişimsel müdahaleleri uygulamak gerekmez. Kadının tedavi süreci boyunca herhangi bir ilaç kullanması da istenmemektedir.Yapılması gereken tek şey kadının iyi bir rehber olacak cinsel terapisti bulması, herşeyi açıkça anlatması ve en önemlisi iyileşme arzusu olmasıdır. Kadın bunu yapmayı başardığı takdirde, cinsel terapistinin ona önereceği egzersizlerle kendi kendini tedavi etmesi mümkün olacaktır.

Tedavi süreci hastaya göre değişmekle beraber ortalama 6-10 seans ve bu seansta 4-6 haftalık bir olgunlaşma sürecinde tamamlanması plânlanarak düzenlenir.

Tedavide yalnızca cinsel birlikteliğin başarılması değil, çiftin sağlıklı, mutlu, keyifli ve doyumlu bir cinsel hayat yaşaması hedeflenmektedir. Sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşamı olan çiftin, evliliklerindeki ve hayatlarındaki diğer sorunları da kolaylıkla çözebileceklerinin ve bu durumun uzun soluklu ilişkilerinin devamındaki pozitif katkısının her zaman göz önünde tutulması gerekmektedir.


Bu yazı Özel Ümit Hastanesi tarafından yazıldı ve 6540 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...