Özel Ümit'ten gebelik eğitimi Özel Ümit Hastanesi Oluşturuldu: 2019-02-12 07:16:40
Görüntü Sayısı: 6228

Özel Ümit'ten gebelik eğitimi

Özel Ümit Hastaneleri tarafından düzenlenen Gebelik Eğitimleri’ne Taşbaşı Kültür Merkezi’nde devam edildi.


Özel Ümit'ten gebelik eğitimi

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Murat Şenol, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Büşra Filiz Genç, Yeni Doğan Hemşiresi Özlem Düğüm’ün katıldığı eğitimlerde, anne ve baba adaylarına doğum ve doğum sonrasında bebek hakkında önemli bilgiler paylaşıldı. Gebelikte sıkça sorulan sorularla eğitime başlayan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Murat Şenol, hamilelik süresince yapılacak taramalar ve testler hakkında bilgi verdi. Doğum belirtileri hakkında da konuşan Op. Dr. Şenol, “Kanlı ve sümüksü bir akıntı (Nişan) gelmesi, her 20 dakikada bir veya daha sık gelen ağrılı kasılmalar, suyun gelmesi genellikle bize doğumun başladığını gösterir” dedi. Lohusalık dönemi hakkında da konuşan Dr. Murat Şenol, “Annenin 40’ı çıkana kadar, 6 hafta süresince vajinal akıntısı olabilir, sık sık ped değiştirilerek, hijyen sağlanmalıdır, cinsel aktivite için 6 hafta beklenmelidir, bu süreçte en önemli konu anne psikolojisidir, aile ve yakınların anneye desteği gereklidir” ifadelerini kullandı. Dr. Şenol daha sonra doğumun nasıl gerçekleştiğine ilişkin video izletti.

BEBEK BAKIMI

Daha sonra söz alan Yeni Doğan Hemşiresi Özel Düğüm, doğum sonrasında bebek bakımı ve anne adaylarının neler yapması gerektiğini anlattı. Yenidoğan bebeğin göz muayenesinin, yapıldığını ve iyi beslendiği ilk 24 saatin ardından ilk topuk kanının alındığını anlatan Hemşire Düğüm, “Bebeğin göbek kordonu düştükten sonra yıkanması daha doğrudur, yeni doğan bebeğin sıcak tutulması gerekir bu anlamda ilk zamanlar iki kat zıbın giydirilebilir. İkinci topuk kanı ilk haftadan sonra aile hekimliğince alınır” dedi. Çocukluk döneminde yapılması gereken aşılardan da söz eden Özlem Düğüm, anne sütünün önemini ve ilk altı ayda sadece anne sütünün çocuk için yeterli olduğunu söyledi.

SARILIĞA KARŞI ANNE SÜTÜ

Son olarak yeni doğan bebekler hakkında bilgi veren Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Büşra Filiz Genç, annelerin sıkça sorduğu soruları şöyle sıraladı: “Hep emmek istiyor, sürekli ağlıyor, sütüm yetiyor mu, kusuyor normal mi, çok sık kaka yapıyor, pipi derisini çekmeli miyim, gözleri çok şiş, memelerinde şişlikler oluştu…” Bu tür şikayetlerin yeni doğan bebeklerde normal olduğunu dile getiren Dr. Genç, her bebekte belli oranlarda sarılık olmasının doğal olduğunu aktardı. Bebeklerin sarılık ölçümü yapılarak gerekli görülürse tedavi edildiğini aktaran Dr. Büşra Filiz Genç, genellikle sarılığın sık sık emzirilerek geçtiğini, anne sütünün bunun için en iyi çözüm olduğunu söyledi.

EyHbGm.jpg

VJzA7f.jpg


Bu yazı Özel Ümit Hastanesi tarafından yazıldı ve 6228 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...