MEİ-ZEN KOZMETİK AKUPUNKTURUzm. Dr. Emel Güney Oluşturuldu: 2019-02-21 08:24:57
Görüntü Sayısı: 3104

MEİ-ZEN KOZMETİK AKUPUNKTUR

Kozmetik akupunktur, sağlıklı olmak kaygısını taşıyan kişilerin sağlıklarının yüzlerine yansımasını, daha genç ve daha sağlıklı görünmelerini sağlayan yüz estetiği ve anti-aging tedavisidir.


MEİ-ZEN KOZMETİK AKUPUNKTUR

Amaç, cildin kendini onarması ve yenilenmesini sağlamak, elastin ve kollajen salgısını artırarak güçlendirmek ve böylece çizgilerin hafifleyebilmesini ve en önemlisi de kişinin kendisini daha zinde hissetmesini sağlamaktır. Burada uygulanan yöntem vücut akupunkturu ve yıllardır Amerika’da çok sayıda klinik gözlemler ile kendini kanıtlamış, olumlu bir sonuç alınması oranı %90’ın üzerinde olan Mei-Zen Yüz ve Boyun Estetigi Akupunktur Protokolü’dür.

Akupunktur

Akupunktur: iki kelimenin birleşiminden meydana gelmiş bir kelimedir. Acus iğne, puncture batırmak; akupunktur (acupuncture) iğne batırmak demektir. Yeri ve özelliği olan belirli noktalara, akupunktur eğitimi almış bir uzman tarafından, belirli bir süre akupunktur iğnesi batırılarak yapılan tedavi demektir. Bu tedavinin beş bin yıllık bir tarihi vardır. Akupunktur felsefesine göre, insan vücudunda 12 çift 2 de tek olmak üzere 14 meridyen vardır. (Ayrıca esktra meridyenler de var.) Bu meridyenlerin üzerinde de 360 tane akupunktur noktası bulunur. Son yıllarda yapılan araştırmalarda bu noktalara bin tane yeni nokta daha ilave edilmiştir. İnsanın doğuşundan itibaren vücudunda var olan ve Çi (Qi) adı verilen hayat enerjisi, bu meridyenlerden bir ömür boyu akacaktır.

Akupunktur Tedavisinden Fayda Gören Hastalıklar

Yaklaşık 20 sene önce yapılan açıklamada akupunktur tedavisinin romatizmal hastalıklar başta olmak üzere, ruhsal hastalıklar, nörolojik hastalıklar, ürogenital sistem rahatsızlıları, solunum yolu hastalıkları, gastrointestinal sistem rahatsızlıkları, ağız hastalıkları, deri hastalıkları, kulak hastalıkları, hormonel hastalıklar, alerjiler, kalp damar sistemi ve göz rahatsızlıkları olmak üzere hemen tıbbın her alanında tedavi uygulamaya elverişli olduğunu ve akupunktur ile bu rahatsızlıkların iyileştirilebildiği belirtilmiştir.

Akupunkturun Zayıflamada Etkisi

Akupunktur ile zayıflama, genelde akupunkturun stres azaltıcı endorfinleri ve serotoninleri arttırması esasını göz önüne alarak kullanılan bir tedavi yöntemidir. Akupunktur uygulaması beyindeki endorfin ve serotonin hormonlarını arttırmakta bu da yalnız stres azaltıcı değil aynı zamanda vücutta yağ yakımını arttırıcı hızlandırıcı bir etki oluşturmaktadır. Beyinde açlık merkezi ve tokluk merkezi adında iki çekirdek bulunmaktadır. Bu çekirdekler üzerine akupunkturun uyarısı söz konusudur. Açlık merkezini baskılıyor ve geç acıkmayı sağlıyor. Akupunktur uygulanan insanların tokluk merkezi ise daha kuvvetli çalışıyor, daha az yenince doymaya başlıyor ve böylece yeme bozuklukları düzeltilmiş oluyor. Akupunkturun zayıflama üzerine bir başka etkisi de metabolizma üzerine olan hızlandırıcı etkisidir. Akupunktur öncesi ve sonrası gerçek metabolizma hızı ölçümlerinde gördüğümüz neticeye göre akupunktur uygulanan insanların metabolik hızları gerçekten önemli ölçüde artıyor.


Bu yazı Uzm. Dr. Emel Güney tarafından yazıldı ve 3104 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...