KUPA TERAPİ VE HACAMATUzm. Dr. Emel Güney Oluşturuldu: 2019-02-21 08:26:46
Görüntü Sayısı: 48638

KUPA TERAPİ VE HACAMAT

Kan dolaşımını arttırmak ve iyileşme sağlamak için bölgesel vakum oluşturmaya dayanan tedavi yöntemine “Kupa Terapisi “ denir.


KUPA TERAPİ VE HACAMAT

Hastalıktan kurtulmak veya sağlığı koruma amacıyla atık maddelerin yoğun olarak toplandığı belli noktalardaki tıkanıklık, kılcal damar ve ince damarlardan kirli kanın alındığı tedavi yöntemine ise “Yaş Kupa Terapisi “ denir. Yaş kupa terapisi halk arasında “Hacamat” olarak da bilinir. Bilinen en iyi DETOKS yöntemidir. AĞRI tedavisinde de uygulanır.


Kupa terapisi, Sağlık Bakanlığının ‘Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları’ arasında yerini alan tıbbi bir tedavi yöntemidir.Bu konuda eğitim alan hekimler tarafından steril şartlarda uygulanması gerekir.

BAHAR MEVSİMİ VE HACAMAT

Bahar mevsimde yapraklarını döküp bütün bir kış boyunca örtüsüz bir halde duran bitkiler dirilirler. Gül, lale, nergis, yasemin, sümbül, karanfil, menekşe, fesleğen gibi tabiatı canlandırıp doğaya renk katan bitkiler, baharın müjdeleyicisi olarak yüzlerini gösterirler. Tabiatta görülen canlanma ve buna bağlı olarak meydana gelen değişiklikler, insanın mizacı, ruhu ve psikolojisi üzerinde de etkili olur. Ahmet Talat Onay, baharda vücuttaki kan dolaşımının değişmeye başladığını, kanın beyindeki akıl hücresine fazla hücum etmesiyle insanda cinnetin meydana geldiğini, bunun için eski tıpta mayıs ayında kiraz çıkmadan evvel kan aldırmanın birçok hastalığı önleyip hastalığa sebep olan maddeleri vücuttan attığını söyler.

BİR DETOKS OLARAK HACAMAT

hacamat ve vücudun zararlı maddelerden arındırılması:

Günlük hayatımızda kullandığımız gıda ve içeceklerde bulunan toksinlerin dört kaynağı vardır:

1. Tarımda kullanılan kaynaklar: Yapay kimyasal gübre kullanımı (Üre, ZA, NPK vb), zehirli böcek ilaçları, fabrikalardan çıkan dumanlar

2. Hayvancılıkta kullanılan kaynaklar: Çiftlik hayvanlarında kullanılan büyüme organizatörü hormonlar, antibiyotikler ve enjeksiyon ilaç aşılarının kullanımı. Buna bağlı olarak et, süt, yumurta gibi hayvansal ürünler doğallıktan uzaklaşmıştır.

3. Konserveler: Koruyucu, renklendirici, yapay tatlandırıcılar, yapay mayalar ve bunların ambalajları.

4. Su Kirliliği: İçme suyunda kullanılan aşırı klor, çok ağır metal içeren yeraltı suları.

5. Hava kirliliği: İnsanların kullandıkları ısınma, ulaşım, sanayi ve benzeri amaçlı araç gereçler

6. Yeni nesil market ürünleri: Koruyucu, renklendirici, yapay tatlandırıcılar, yapay mayalar ve bunların ambalajları.

7. GDO gıdalar

8. Kontrolsüz kullanılan ilaçlar

Sonuç olarak, toksinler dolaşıma katılarak hücrelerin, kan damarlarının ve vücut organlarının fonksiyonunu bozarak vücudun metabolizmasında birikime yol açmaktadır. Sorun çözülmezse, değişik hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Hacamat tedavisi bu yönüyle mükemmel bir detokstur.

Hacamat aynı zamanda bağışıklık sistemini kuvvetlendirip vücuda direnç kazandırır, kan üretiminden sorumlu organları uyarır, kan ve dokulardaki gaz ve tok-sinleri atar, ödemleri çözer, beyin fonksiyonlarını canlandırır, ağrıları giderir ve hastalıkları önler

HACAMATIN VE KUPA TEDAVİSİNİN FAYDALARI

Vücuttaki kirli kanın dışarı atılması ve kan fazlalığından dolayı meydana gelen hastalıkları gidermek amacıyla uygulanan kan aldırma yönteminin birçok faydası vardır.

 • Hacamat, kan dolaşımını uyarır
 • Kan deri yoluyla doğrudan detoksifiye edilir. Hiçbir tedavi yöntemiyle vücudunuzdaki organları bu şekilde hızlı ve verimli bir şekilde toksinlerden temizleyemezsiniz. Bu tedavi detoks için en hızlı ve güvenilir bir yoldur.
 • Metabolik atıkları kaldırmak için dokulara yardımcı olur ve doku ve metabolizmayı uyarır.
 • Hormon atılımını ve fonksiyonunu dengeler.
 • Daha fazla oksijenle, hormonlar ve yerel doku ve eklemler için gerekli enzimleri sağlar.
 • Lenf sistemini harekete geçirir.
 • Kan ve ilgili organlara lenf akışını artırır, uyarır ve fonksiyonları güçlendirir.
 • Beyindeki kimyasal maddeler tarafından anksiyete, stres ve depresyonu azaltabilir.
 • İltihaplı alanlardan durgunluk ve tıkanıklığı giderir ve çevresinde asidik kanı çeker.
 • Kırmızı ve beyaz kan hücrelerini artırır.
 • Alkalin veya tarafsız içine asidik kan değiştirir.
 • Kas spazmlarını, sertleşme veya kaslardaki doku sertliğini giderir.
 • İlaçların istenmeyen yan etkilerini azaltır kendi kalıntılarını kaldırır ve ilaç toksisitesi riskini azaltır.
 • Yukarıda saydığımız özellikleriyle, toplam organizmanın bağışıklık ve esneklik ve iyileşmesinde etkin rol alır.

HACAMAT UYGULAMA YERLERİ

Hacamat Bölgeleri ;

Kafa Arkası : Bu bölgeye can kurtaran da denmektedir, efendimiz sav ”kafadan hacamat olmak her hastalığın şifasıdır” buyurmuştur. Psikolojik hastalıklara, kulakta olan ağrılara ve çınlamalara, başta olan ağrılara, sedef, saç dökülmesi, gözde ki problemlere, ağız diş etleri, başlangıçta ki katarakta faydalı, kronikleşmiş katarakta faydası olmaz.

Kulak arkası : Kulaklarımıza, burna, boğaz ve göz hastalıklarına, ön dişler ve köpek dişlerine, guatr ve lenflerdeki problemlere iyi gelmektedir.

Omuzlar : Akciğer hastalıklarına yüksek tansiyon, baş ağrısı, baş dönmesi, kireçlenmeler, boyun fıtığı, koldaki ve omuzdaki ağrılara, hormon dengesizliklerine iyi gelmektedir.

Kürek Kemikleri arası : Kalp, pankreas, safra kesesindeki problemleri tedavi etmektedir.

Bel hacamat : İdrar kaçırmaya beldeki ağrılara, bel fıtığına, böbrek hastalıklarına, erkek ve kadınlarda bulunan hastalıklara. Kuyruk Sokumunda Hacamat : Prostata, hemoroide, adet düzensizliklerine, fil hastalığına.

Dizler hacamat : Dizdeki hastalıklara, romatizmaya, kireçlenmelere, hemeroide, varislere, baldır ve ayaklardaki yaralara, mide karaciğer, safra kesesei ve böbrek hastalıklarına.

Ayak Bileği Dış Kısmı : Siyatik, ağrılara, varis, gut ve fil hastalıklarına

Ayak Bileği İç Kısmı : Adet düzensizliğine ve basura çok faydalıdır

Kupa uygulaması sırasında ağrı duyar mıyım?

Kupa uygulaması ağrısız bir yöntemdir. Hafif bir yanma hissi duyulabilir.

Kimlere Kupa Terapi Yapılabilir?

Kupa terapi için herhangi bir yaş kısıtlaması yoktur.

Kupa Terapi Uygulamasının Sakıncalı Olduğu Durumlar Nelerdir?

Son 6 ay içinde olmuş ameliyat bölgelerine, aktif yara üzerine, gebelerde karın bölgesine, çocuklarda omurga üzerine, kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerde, kan hastalıkları (anemi, kanama eğilimi vb) olan hastalarda ve çok yaşlılarda kupa terapi uygulanmaz.

UNUTMAYIN!

Sağlığınız için Kupa Terapinin hijyenik koşullar altında ve kupa terapi sertifikalı hekim tarafından uygulanması önemlidir.

En iyi hacamat hastalanmadan önce yapılan hacamattır.


Bu yazı Uzm. Dr. Emel Güney tarafından yazıldı ve 48638 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...