ONKSİYONEL RİNOPLASTİOp. Dr. Fatih Gören Oluşturuldu: 2019-02-21 08:38:36
Görüntü Sayısı: 1213

ONKSİYONEL RİNOPLASTİ

Estetik burun ameliyatında amaç yüz profiline uyumlu doğal burunu yaparken burun fonksiyonlarını korumak, nefes alamayı artırmak, koku fonksiyonlarını iyileştirmek, sinüzitler varsa bunları da tedavi edebilmektir. Fonksiyonel rinoplasti ile burun güzelleşirken fonksiyonlarını da iyileştirmek mümkündür.


ONKSİYONEL RİNOPLASTİ

MİKROBOTOKS

(sanatçı botoksu/Hollywood botoksu)

Botoks proteini yüzdeki kaslara verilip kaslar gevşetilirken, kas yüzeyindeki cildin gerilmesine bağlı dinamik kas kasılmasına bağlı kırışıklıkların azaltılması prensibine dayanır. Botoks en çok korkulan şey çok gergin mimiksiz bir ifadenin kalmasıdır. Mikrobotoks ile (sanatçı botoksu, Hollywood botoksu) bu korkuya gerek kalmadan kırışıklıklardan kurtulunabilir. Amaç kırışıklıkların gitmesi duygu ve ifadelerin kalmasıdır.

Mikrobotoksla alın kırışmaları, kaş çatma çizgileri, göz etrafındaki kaz ayağı çizgileri, diş eti gülümsemeleri, yanakta aşırı gülme çizgileri, dudak etrafındaki tiryaki çizgileri, burundaki tavşan çizgileri, burun ucu kasların burnu aşırı aşağı çekmesine bağlı burun ucu düşmesi, burun ucunun kaldırılması, çene ucundaki kaldırım taşı görüntüsü, boyun bantları, marionette çizgilerinden kurtulabilir hatta çene hattını ovalleşip belirginleşmesi, boyun profilinin ön plana çıkması (nefertiti botoksu) sağlanabilmektedir. Masseter botoksu ile çene kenarındaki şişkinlikler azaltılır gece diş gıcırdatması da giderilebilir.

İşlem 30 dakika sürer, etkisi 3-4 gün sonra başlar, 7-10 günde maksimum seviyeye ulaşır, 4-6 ay kadar sürer. Mikrobotoksda yaş sınırı 18 yaştır. “Erken yaşta botoks yapılmaz” yanlış bir inanıştır çünkü; bazı insanlar açık tenli, renkli gözlüdür, iş veya alışkanlıklarından dolayı çok mimik kullanırlar, bu nedenle erken kırışabilirler. Kırşımalar iyice oturduktan sonra botoksla açmak mümkün olmayabilir. Bu işlemle kırışıklık gidermenin yanı sıra aynı zamanda yüzdeki daha önce ameliyata, kaza ve travmaya, doğuştan olan eşitsizikler, asimetriler giderilebilir. Kişilerin yüz ve baş ağrılarında azalma olmaktadır. Erkekler de botoks yaptırmaktadır hem de azımsanmayacak miktarda. Erkeklerin yüz kasları çok daha güçlüdür bu da bazen kırışmanın yanında kişide çok gergin bir yüz ifadesine sebep olmaktadır bu miktobotoks ile giderilebilir. Botoksun etkisi geçince yüzde bir sarkma, deformasyon olmaz yüz önceki haline geri döner.

DUDAK VE CİLT DOLGULARI

Dolgu maddesi olarak geçici (hyaluronik asid) veya yarı kalıcı (kalsiyum hidroksiapatit ) dolgular kullanılmaktadır. Geçici dolguların avantajı dolguyla ilgili bir komplikasyon olunca veya yapılan dolgu beğenilmezse, hyalorinidaz isimli bir enzimle eritilebilme özelliğidir. Etkisi 9-12 ay sürer. Yarı kalıcı olan kalsiyum hidroksiapatit dolgusu ise etkisini 2 yıl devam ettirir. Bu dolgu daha hacim gerektiren bölgelerde kullanılır (yanaklar, çene ucu). Dudak dolgusu dudak kenarlarına kontür olarak veya dudak içine hacim arttıtıcı olarak verilebilir ve daha güzel ve dolgun dudaklar elde edilebilir. Cilt dolguları ise alın, kaş arası, kaz ayağı, dudak etrafı gibi bölgelerde botoksun açamadığı derin kırışıklıklar için kullanılır. Kişide yüzde hacim arttırmak istenirse veya çene bölgelerine, burun ameliyatı sonrası burun sırtında çökme olan kişilere de uygulanabilir. Dolgu işleminin etkisi yüzde ve dudakta geçince eski halinize geri dönersiniz.

YAĞ ENJEKSİYONLARI

Kişilerin kendi yağları alınıp özel işlemlerden geçirildikten sonra filtre edilerek bir presipitat oluşturulmaktadır. Bu yağ büyüme faktörleri açısından çok zengindir. Yağı yüze , göz altlarındaki çökmelere, kırışıklıklara, dudaklara enjekte edilerek güzelleşme sağlanabilir.

SOMON DNA, GENÇLİK AŞISI

Bu ürünler cildin mezoderm denilen bağ doku tabakasına verilerek cildin yaşalanmasını engeller veya geçiktirir. Göz altı torbaları ve morlukları azaltılır, cildin nemlenmesi sağlanır, koyu renkli cilt alanları açılabilir.

GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ

Üst ve alt göz kapağında yaşlanma, yer çekimi etkisi, bağ dokusu azalmasıyla ciltte sarkma yağ dokularında herniasyon olmakta bu da kişide üzgün, mutsuz, yaşlı bir yüz görünmüne sebep olmaktadır. Üst veya alt göz kapağında yapılan bu operasyonla bu sorunlar sonlanabilir.

BİŞEKTOMİ OPERASYONU (YANAKTAN YAĞ YASTIĞI AMELİYATI)

Bazı insanların yanakları çok tombul görünür, bu şirin ifade bazıları için istenmeyen bir durumdur. Bişektomi ile ağız içinden yapılan müdahale ile bu yanak yağ yastıkları çıkarılıp bu ifadeden kurtulabilmek mümkündür. Konforlu bir operasyondur. Ertesi gün işinize geri dönersiniz.

YÜZ PROFİLİ PLANLAMA - HOLLYWOOD YÜZÜ

Bazı işlemler kombine edilerek bu yüz profilleri oluşmaktadır. Hastalara masseter botoksu + bişektomi + çene ucuna dolgu yapılarak bu görünümler elde edilebilir.

ENDOPEEL

Botoksdaki gibi kaşı felç etmeden endopeel isimli ilaçla uzatıp yeni şekil vermek, ilacın etkisi ile uzayan kasın da gerilerek kırışıklığı azaltması esasına dayanır.

KAŞ KALDIRMA ( ENDOSKOPİK) VE YÜZ GERME AMELİYATI

Tüm noninvaziv yöntemlerin (botoks, dolgu, endopeel) fayda vermeyeceği bir hasta grubu vardır. Bu hasta grubuna tek çözüm endoskoip kaş kaldırma, derin veya yüzeyel yüz germe yöntemleridir. Etkinlikleri çok yüksektir.

GIDI ESTETİĞİ

Liposuction yöntemi gibi bir yöntemle buradaki yağları aspire edip olarak bu bölgeyi inceltme uygulamasıdır.


Bu yazı Op. Dr. Fatih Gören tarafından yazıldı ve 1213 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...