Kadın Buluşmaları'nda Meme Kanseri Hakkında Bilgilendirme Yapıldı Özel Ümit Hastanesi Oluşturuldu: 2019-10-31 08:58:18
Görüntü Sayısı: 4548

Kadın Buluşmaları'nda Meme Kanseri Hakkında Bilgilendirme Yapıldı

Eskişehir Carbon Medya'nın düzenlediği, Özel Ümit Hastaneleri'nin sponsor olduğu Kadın Buluşmaları gerçekleştirildi.


Kadın Buluşmaları'nda Meme Kanseri Hakkında Bilgilendirme Yapıldı

Özel Ümit Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Seda Deniz Işıklar’ın "Meme Kanserinde Farkındalık ve Erken Teşhisin Önemi"başlıklı konuşması ve yazar, oyuncu ve program yapımcısı İclal Aydın’ın “Yaşama Dair Anlatılar” başlıklı anlatısının yer aldığı buluşmada kadınlar bilgilendirildi.

Programın açılışında söz alan Özel Ümit Hastaneleri Halkla İlişkiler Müdürü Gülay Özler, Meme Kanseri’nin, günümüzde grip gibi çok sık görülen bir hastalık olmaya başladığını ifade ederek, bu nedenle meme kanseri hakkında bilgilendirme çalışmalarına sık sık yer verdiklerini kaydetti. Ekim ayının Meme Kanseri Farkındalık Ayı olarak belirlendiğini aktaran Özler, “Bu ay dolayısıyla kadınlarla buluşarak, meme kanserine karşı neler yapılabileceğini konunun uzmanı doktorlarımızla anlatıyoruz” şeklinde konuştu.

BSW906.jpg

ÖNCE SAĞLIKLI YAŞAM

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Seda Deniz Işıklar, meme kanserinde erken tanının çok önemli olduğunu ancak, bundan da daha önemlisinin meme kanserine yakalanmamak için neler yapılması gerektiğini bilmek olduğunu ifade etti. Meme kanserine yakalanmamak için herkesin yaşamını daha sağlıklı ve hareketli bir şekilde sürdürmek için değişikliklere gitmesi gerektiğine dikkat çeken Işıklar, “Fazla kilolu olmamak, sigara içmemek, düzenli bir hayat, stresten mümkün olduğunca uzak durmak, spor yapmak, dengeli ve sağlıklı beslenmek bizim yapabileceğimiz şeyler” dedi.

eJjxwu.jpg

ELLE MUAYENE ÖNEMLİ

40 yaşın üzerindeki kadınlarda doktorun önerdiği sıklıkta mamografi çekilebildiğini aktaran Seda Deniz Işıklar, bazı durumlarda risk faktörü düşük ise yalnızca ultrason ve doktor kontrolünün de yeterli olabildiğini söyledi. En önemli konunun kadınların kendi kendine elle muayenesi olduğuna dikkat çeken Dr. Işıklar, “Adet bitiminden sonraki 3,4 gün bu işlem yapılmamalı, sonrasında her ay belli bir gün belirlenip aynı dönemlerde kişi parmaklarıyla meme kontrolü yapmalıdır. Kadınlar böylece kendi memelerini tanıdıkları için meydana gelen değişimleri daha kolay fark edebilmektedirler, bu da erken teşhis için önemlidir” şeklinde konuştu.

Daha sonra söz alan İclal Aydın ise yaşamından hikâyelere yer verdiği anlatısında; meslek hayatına nasıl başladığını ve yıllar içinde geçirdiği kişisel gelişimi paylaştı.

Konuşmaların ardından İclal Aydın Kalbimin Can Mayası isimli son kitabını okurları için imzaladı.

RouEIo.jpg


Bu yazı Özel Ümit Hastanesi tarafından yazıldı ve 4548 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...