GENİTAL ESTETİK Op. Dr. İbrahim Anıl KULAKSIZ Oluşturuldu: 2020-06-17 07:54:31
Görüntü Sayısı: 6073

GENİTAL ESTETİK

Güzel bir görünüm kadınlar için oldukça önemsenen konular arasında yer almaktadır. Kadınlar dış görünüşünden hoşnut olmadığında, kendine güveni azalıyor ve karşı cinsle olan ilişkisinde bazı sorunlar yaşayabiliyor.

GENİTAL ESTETİK

Günümüzde artık hem kadınların görünümünde kendilerini mutsuz eden sıkıntılar olduğunda çok daha cesaretli ve hızlı davranabilmesi, hem de tıp alanında kaydedilen hızlı gelişmeler nedeniyle genital estetik hayatımızda her geçen gün daha fazla yer edinmekte ve gelişmektedir. Genital bölgesinin estetik olarak düzgün olması kadının kendine olan güvenini artırıyor, karşı cinsle olan ilişkisinde kendisini çok daha mutlu hissetmesini sağlıyor.

Genital bölge estetiği öncesi hasta ile beklentiler hakkında dikkatli ve gerçekçi bir durum değerlendirmesi yapılmalı, beklentinin kişiye özel olduğu unutulmamalıdır. İşlem öncesi ve sonrası mutlaka fotoğraflanmalı, bu yapılırken hasta mahremiyetine çok büyük önem verilmelidir. Cerrahi sonrası iyileşme dönemi ve yapılmaması gereken şeyler hastayla konuşulmalı ve işlem zamanlaması iyi yapılmalıdır. İşlem öncesi hazırlık süreci (ağda, temizllik gibi) hastalar bilgilendirilmeli, cerrahi sonrası iyileşme süreci ile ilgili bilgilendirmeler detaylı olarak yapılmalıdır.

Genital bölge estetiğinde yapılan işlemleri kısaca özetlemek gerekirse; labioplasti operasyonları en sık yapılan cerrahi işlemlerdendir. Vajina etrafında bulunan labia minörler (küçük dudaklar) ve labia majorler(büyük dudaklar) cerrahi olarak onarılabilmektedir. Her iki tarafta bulunan labiumlarda büyüklük farkı olması, labiumların büyük olması veyasarkması gibi durumlar tekrarlayan enfeksiyonlara, ağrılı cinsel ilişkiye veyamayo , iç çamaşırı, dar kıyafet giyildiğinde kötü görünüm oluşmasına neden olabilir. İşlem süresi değişmekle birlikte genel itibariyle 30-50 dakika sürmekte, hastalar aynı gün taburcu olabilmekte veya bir gün hastanede yatış gerekebilmektedir. İşlem kızlık zarına (hymen) zarar vermemekte, daha önce cinsel ilişkiye girmemiş hastalara da yapılabilmektedir.

Bir diğer sık yapılan işlemlerden bir tanesi de vajinoplastidir. Genellikle vajinal doğum sonrası veya yaşlanma sonrası vajinal bölgenin onarılması ameliyatıdır. Lazer tedavisi ile gerçekleştirildiğinde ameliyat kesisi olmaması avantajına karşın, lazer yöntemi ile nekroz denilen doku ölümünün fazla olması nedeniyle cerrahi yöntemleri tercih etmekteyiz. Vajen genişlemesi sonucunda cinsel ilişkiden haz alınamaması en sık ameliyat nedenidir. Sadece vajina girişinin daraltılması, vajenin ilerleyen bölgesinin hala geniş olması nedeniyle hasta açısından bir fayda sağlamamakta, ayrıca giriş bölümünün dar olması nedeniyle hastanın acı çekmesine neden olabilmektedir. Cerrahi yapılırken fasya denilen dayanlıklı dokulardan faydalanılarak vajina daraltılmalıdır. Ayrıca yine doğuma ve yaşlanmaya bağlı oluşabilecek mesane veya barsak sarkmaları da cerrahi olarak onarılabilmektedir, bu da hastanın hem ağrılarını azaltmakta, hem enfeksiyon riskini azaltmakta, hem kozmetik açıdan iyi sonuçlar vermektedir. Vajinoplasti öncesi komşu organlarda sarkma olup olmadığını değerlendirmek için mutlaka detaylı bir muayene yapılmalıdır. İşlem süresi değişebilmekle birlikte genelde yaklaşık bir saat kadar sürmekte, hastalar genelde bir gün yatış sonrası çeşitli önerilerle ertesi gün taburcu edilmektedir.

Bir diğer genital estetik cerrahisi kliteroplasti ve hudoplastidir. Klitoris, labium minörlerin (küçük dudaklar) üst bölgede birleşerek oluşturduğu cinsel haz açısından önemli bir bölgedir. Hudoplasti ise klitoris üzerindeki fazla cilt dokusunun alınması işlemdir. İşlem öncesi hasta ile cerrahi hakkında detaylı bilgilendirme yapılmalıdır. Klitoris damar ve sinir açısından çok zengin bir yapıldır, bu nedenle cerrahi esnasında ve cerrahi sonrasına kanama ve kanamaya bağlı hematom oluşması açısından dikkatli olunmalıdır. Ayrıca klitorisin sinir açısından da çok zengin olmasından dolayı kliteroplasti sonrası ağrı olabileceği konusunda hasta bilgilendirilmelidir. Hudoplasti operasyonları özellikle sık yapılmakta ve labioplasti operasyonlarına eşlik etmektedir. İşlem ortalama yarım saat sürmekte, hastalar aynı gün taburcu olmakta, veya bir gün hastanede kalmaktadır.

Hymenoplasti(kızlık zarı cerrahisi) jinekolojide sıklıkla yapılan operasyonlardandır. Hymen vajina girişinde bulunan bir yapı olup cinsel ilişki, travma gibi nedenlerle yırtılabilmektedir. Ayrıca jinekolojik nedenlerle(rahim kanserini dışlamak için yapılan biyopsi alma işlemi sırasında olduğu gibi) yapılan cerrahi girişimlerde de kızlık zarı yırtılabilmektedir. Başta kültürel nedenlerden dolayı olmak üzere çeşitli nedenlerden dolayı kadınlar hymenin onarılmasını isteyebilmektedir. Hymenoplasti işlemi geçici ve kalıcı olmak üzere iki şekilde yapılabilmektedir. Hangi tip hymenoplasti yapılacağında belirleyici faktör ne zaman penetrasyon planlandığıdır. Geçici hymenoplasti işlemi penetrasyondan 3-7 gün önce yapılmalıdır.Kalıcı hymenoplasti işleminde ise işlemden sonra en az 6 hafta penetrasyon olmamaldır. Kalıcı hymenoplasti yaklaşık yarım saat, geçici hymenoplasti ise daha kısa sürmekte olup, hastalar genelde işlemin olduğu gün taburcu olmaktadır.

Genital estetikte bir diğer sık yapılan işlemler ise dolgu yöntemleridir. Dolgu yöntemleri özellikle zayıf veya hızlı kilo vermiş hastalarda dolgunluk sağlamakta ve kozmetik açıdan iyi sonuçlar vermektedir.Dolgu yöntemlerinde en sık tercih edilen yöntem hastanın kendisinden alınan yağların enjeksiyonu olan lipid dolgu yöntemidir. Yağ alımı (liposuction) vücudun çeşitli yerlerinden olabilmekte olup en sık karın bölgesi tercih edilmektedir, az miktarda yağ alımı yeterli olmaktadır. Özel kanüllerle elde edilen hastanın yağları, bir süre bekletildikten sonra uygun bölümü alınarak, özel enjektörlerle genital bölgeye enjekte edilmektedir. Hastadan yeterli yağ elde edilemezse en sık kullanılan yapay dolgu maddesi ise hyaluronik asittir. Hyaluronik asitin dezavantajı ise etkisinin kısa sürmesi (hastanın önerilere uyumuna göre ortalama altı ay ile bir yıl arasında olabilmekte) ve pahalı olmasıdır fakat dolgu ihtiyacı olan hastaların bir kısmının zayıf olması nedeniyle liposuction yapılamayan hastalarda en önemli alternatiftir.

Genital estetik işlemleri her geçen gün gelişmekte ve yaygınlaşmaktadır. Beklenti ve sonuçların subjektif olduğu, hastaların farklı farklı beklentiler içinde olabileceği unutulmamalı, işlem öncesi detaylı bilgilendirme ve fikir alışverişleri yapılmalıdır. İşlemin zamanlaması çok iyi yapılmalı, işlem öncesi ve sonrasında yapılması gerekenler konusunda hasta detaylı bilgi almalı ve önerilere uymalıdır. Bu işlemlerin diğer jinekolojik işlemlere göre farklı bir nosyon gerektirdiği unutulmamaldır.


Bu yazı Op. Dr. İbrahim Anıl KULAKSIZ tarafından yazıldı ve 6073 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler